Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Ostatnia i najważniejsza triada "owoców Ducha" to: miłość, radość, pokój. Wszystkie one wyrażają różne aspekty teologalnej cnoty miłości, której symbolem jest serce. W litanii przywołujemy Boskie Serce Jezusa: "pokoju i pojednanie nasze!". Z przebitego na krzyżu boku Chrystusa wypłynęły bowiem krew i woda (por. J 19,34) na znak przebłagania Boga za grzechy świata.
Czytaj!
Ps 85,1-14; J 14,25-31
[Na Ostatniej Wieczerzy Jezus mówił uczniom]: To wam powiedziałem przebywając wśród was. A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie. Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał (J 14,25-31).
Rozważ!
"Pokój" w języku biblijnym oznacza dar Boży przywracający w świecie pierwotną harmonię zniszczoną przez grzech. Prorocy Starego Testamentu często zapowiadali, że w czasach ostatecznych pokój zapanuje ponownie w świecie, a jego dawcą będzie Mesjasz, "Książę Pokoju" (Iz 9,5n).
Także w psalmach powraca motyw mesjańskiego pokoju, który odnowi oblicze ziemi mocą Ducha Pańskiego. Psalm 85 składa się z dwóch części: pierwsza to liturgiczne wyznanie ufności ludu (w. 2-8), a druga jest odpowiedzią Boga udzieloną przez proroka (w. 9-14). Zbawienie obiecane Izraelowi to nie tylko powrót z niewoli babilońskiej, ale także wewnętrzne nawrócenie i odpuszczenie grzechów. To wszystko wyraża prorok kultowy w pięknym obrazie pocałunku pokoju, jakiego niebo udzieli ziemi. "Łaska i wierność spotkają się ze sobą, ucałują się sprawiedliwość i pokój". Łaska Boża znajdzie odpowiedź na ziemi w postaci ludzkiej wierności. Podobnie niebiański dar sprawiedliwości zaowocuje wśród ludzi trwałym pokojem.
Spełnieniem tego proroctwa jest przyjście na świat Chrystusa. "On będzie pokojem" - mówił kiedyś prorok o przyszłym Mesjaszu z Betlejem (Mi 5,4). Po wiekach Aniołowie nad stajenką betlejemską potwierdzą spełnienie się Bożej obietnicy, głosząc "pokój ludziom dobrej woli" (Łk 2,14). Faktycznie, cała ziemska misja Chrystusa streszcza się w słowach św. Pawła: "On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur wrogości" (Ef 2,14).
Pożegnalna mowa Jezusa w Wieczerniku to nie tylko obietnica przyszłego Pocieszyciela - Ducha Świętego. To także stwierdzenie, że wielki dar pokoju już teraz staje się udziałem uczniów. Po Zmartwychwstaniu Pana okaże się, że owym Darem jest właśnie Duch Święty. Jego mocą Apostołowie będą odpuszczać grzechy dla pojednania świata z Bogiem. To właśnie znaczy Chrystusowe pozdrowienie "Pokój wam", które na stałe weszło do liturgii Kościoła (por. J 20,19-23).
Z refleksji nad Ewangelią św. Jana płyną konkretne pytania:
• Czy odczuwamy działanie Bożego pokoju w naszym życiu?
• Czy sami nie zagłuszamy tego pokoju, karmiąc swe serce z niewłaściwych źródeł? ("Niech się twe serce jak dolina położy, a wtedy popłynie przez nie Duch Boży" - radził Mickiewicz).
• Czy brak pokoju w sercu nie każe nam zwrócić się o pomoc Ducha Świętego? ("Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu" - wyznaje św. Augustyn).
Módl się!
"Duchu Mądrości, który nawiedzasz umysły i serca, spraw aby postęp wiedzy i techniki służył życiu, sprawiedliwości i pokojowi. Wspieraj dialog z wyznawcami innych religii, pomóż różnym kulturom otworzyć się na wartości Ewangelii.
Przyjdź, Duchu miłości i pokoju!"
fragm. Modlitwy Jana Pawła II na rok Ducha Świętego
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |