Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Fragment książki "Boże gdzie jesteś?", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
W przytoczonym fragmencie Księgi Wyjścia znajduje się zwrot, który nas pokieruje: „Chwała Pana zamieszkała na górze Synaj". Kawod 'Adonaj[6], która jest samą istotą Boga w Jego komunikowaniu się i manifestowaniu, chwała Boża, która jest promieniejącym blaskiem Jego obecności, przychodzi, aby zamieszkać, to znaczy rozbić namiot - co literalnie oznacza czasownik szakan - na ziemi, a ściślej - na górze Synaj. Bóg wybiera sobie konkretne miejsca w przestrzeni, aby objawić się i nawiązać relację z ludźmi. Dla ludu wyzwolonego z Egiptu lub lepiej - dla Izraelitów stanowiących lud w przymierzu z Bogiem, Bóg przychodzi, by zamieszkać na Synaju, w taki sposób, aby być Bogiem wśród swego ludu, Bogiem ze swoim ludem, 'Immanu-'El, „Bogiem-z-nami” (zob. Iz 7,14; 8,8.10).
Ponieważ jednak lud Izraela - który został powołany do służby, do kultu ('awoda) Boga na pustyni (zob. Wj 3,12; 5,1 itd.), poza „domem niewoli" (zob. Wj 13,3.14; 20,2; Pwt 5,6 itd.) - jest ludem zmierzającym ku Ziemi Obiecanej. Bóg, który jest z nim w przymierzu, postanawia towarzyszyć mu w jego exodusie. Toteż na rozkaz Boga Mojżesz stawia Namiot Spotkania (zob. Wj 27,21; 28,43 itd.), który zawsze będzie podążał za ludem wędrującym „do krainy płynącej mlekiem i miodem" (Wj 3,8). Tak mówi Pan:
Wybudują dla Mnie świątynię, abym mógł zamieszkać (czasownik szakan) pośród nich (Wj 25,8).
Przez to, że tam się wam objawię, miejsce to zostanie uświęcone moją chwałą (...) Zamieszkam (czasownik szakan) pośród Izraelitów i będę ich Bogiem. Będą wiedzieli, że to Ja jestem Pan, ich Bóg, który wyprowadził ich z ziemi egipskiej, aby zamieszkać (czasownik szakan) pośród nich. Ja jestem Pan, ich Bóg! (Wj 29,43.45-6).
Na końcu Księgi Wyjścia czytamy: „W ten sposób Mojżesz ukończył dzieło. Obłok okrył Namiot Spotkania, a chwała Pana napełniła święte mieszkanie (miszkan)" (Wj 40,33-34). Tu Bóg spotyka swój lud, a z kolei lud wielbi, spotyka Go i otrzymuje przez Mojżesza słowo od Boga, który jest jedynym wśród wszystkich bogów, jako że jest Bogiem, który przemawia i który kocha.
Gdy Izrael wejdzie do Ziemi Obiecanej, Namiot Spotkania między Bogiem i Jego ludem nadal będzie wędrował. Najpierw będzie znajdował się w Szilo za sprawą Jozuego (zob. Joz 18,1; Sdz 18,31), potem Dawid przeniesie go do Jerozolimy (zob. 2 Sm 6,17), wreszcie na stałe znajdzie swoje miejsce w świątyni zbudowanej przez Salomona (zob. 1 Krl 8,1-9). W Pierwszej Księdze Królewskiej tak jest napisane:
Skoro tylko kapłani wyszli z miejsca świętego, obłok wypełnił dom Pana. Kapłani nie mogli więc dalej spełniać swojej posługi, gdyż chwała Pana napełniła dom Pana. Wtedy Salomon przemówił: „Panie, powiedziałeś, że będziesz mieszkał (czasownik szakan) w ciemnym obłoku" (1 Krl 8,10-12).
Wreszcie jest to miejsce obecności Bożej. Bóg, który zamieszkuje niebiosa niebios, ustanawia miejsce swej obecności na ziemi, Miejsce Najświętsze (zob. Wj 26,33-34; 1 Krl 8,6 itd.) wewnątrz świątyni, a wszystko to po to - nie można zapominać - aby spotykać się ze swoim ludem. W doskonałej harmonii z językiem Pisma Świętego tradycja żydowska wyrażała tę Bożą obecność terminem Szekina[7], rzeczownikiem pochodzącym od wielokrotnie spotykanego czasownika szakan.
-----------------------------------------------------
[6] Omówienie ważnego żydowskiego spojrzenia na chwałę Bożą zob. w: A. J. Heschel, Bóg szukający człowieka. Podstawy filozofii judaizmu, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2007.
[7] Por. E. E. Urbach, Le sages d'Israel, Cerf, Paris 1996, s. 43-72 i 721-729.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |