Fragment książki "ROZEZNAWANIE czyli myślenie i działanie zgodnie z wolą Bożą", który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
6. Biblijna zachęta do rozeznawania obecna jest również w Nowym Testamencie
Zachęta do rozeznawania jest wszechobecna w Słowie Bożym, a w sposób szczególny w Nowym Testamencie. Miał rację protestancki teolog Oscar Cullmann, kiedy twierdził, że rozeznanie jest „kluczem do zrozumienia całej moralności Nowego Testamentu". Sam Jezus kierował tę zachętę zarówno do tłumów, jak i do swoich najzacieklejszych przeciwników - faryzeuszów i saduceuszów: „Obłudnicy! Umiecie rozeznawać to, co dzieje się na ziemi i nieba, a czemu nie potraficie rozeznać obecnego czasu? Dlaczego więc sami z siebie nie rozsądzacie, co jest słuszne?" (Łk 12,56-57). W tych upomnieniach Jezus odwołuje się do aktualnych wydarzeń, które mają miejsce, do historii, która dzieje się na oczach tylu ludzi, oni jednak nie są zdolni do rozpoznania obecności Mesjasza poprzez znaki z powodu zatwardziałości swoich serc.
Apostoł Paweł przestrzega: „Nie gaście Ducha! Nie lekceważcie proroctw! Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe!" (1 Tes 5,19-20). Podobnie zachęca Rzymian do „rozpoznawania, jaka jest wola Boża, co szlachetne, co miłe, co doskonałe" (Rz 12, 2), i modli się, żeby miłość Filipian „coraz bardziej wzrastała w poznaniu i wszelkim zrozumieniu", aby umieli „rozeznać to, co słuszne, i [...] dzięki temu pozostali czyści i nienaganni do dnia Chrystusa" (Flp 1,9-10).
Ewangelista Jan podejmuje natomiast misję rozpoczętą przez starotestamentalnych patriarchów, wzywając lud do obrony przed fałszywymi prorokami: „Umiłowani, nie wierzcie każdemu duchowi, lecz rozeznawajcie duchy, czy są od Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie" (1 J 4,1). Wystarczy kilka takich cytatów, żeby zrozumieć, iż cały Nowy Testament oparty jest na rozeznawaniu, które prowadzi do rozpoznania w osobie i czynach Chrystusa mocy Ducha Świętego i porażki szatana.
7. Jezus praktykował rozeznawanie duchów
Któż bardziej niż Jezus jest mistrzem w sztuce rozeznawania? On, który jest jedno z Ojcem i z Duchem Świętym? Jezus, ucieleśnienie Bożej mądrości, praktykował rozeznawanie duchów przy wielu okazjach, jak na przykład wtedy, kiedy spotykał na drodze opętanego lub kiedy zarzucał faryzeuszom hipokryzję i fałszywą religijność. Konkretny przykład rozeznawania duchów podaje św. Mateusz. Otóż w rozdziale szesnastym ewangelista opowiada o tym, jak Jezus zganił Piotra, który pozwoliwszy ogarnąć się ludzkiemu sposobowi myślenia, próbował odwieść swojego Pana od męki i skazania na śmierć: „Piotr wziął Go na bok i stanowczo Go upomniał: «Niech Cię Bóg broni! Panie, na pewno się to Tobie nie przydarzy!»" (Mt 16, 22). Piotr nie podzielał wcale myśli i pragnień Boga, dlatego chciał przekonać Jezusa, aby się wycofał. Jako że apostoł zachowywał się jak „kusiciel", Jezus surowo go upomniał, nazywając go wręcz „szatanem": „Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: «Idź za Mną, szatanie! Przeszkadzasz Mi, bo nie myślisz po Bożemu, ale po ludzku»" (w. 23). To ostatnie stwierdzenie Jezusa daje do zrozumienia, jak ważne jest rozeznanie myśli i uczuć, które prowadzą nas do mówienia i działania w określonym kierunku: bardzo łatwo jest dać się ponieść duchowi czysto ludzkiemu czy diabelskiemu, zamiast podążać za natchnieniami i poruszeniami Boskimi[6].
---------------------------------------------
[6] Por. W. Trilling, Commenti spirituali del Nuovo Testamento. Vangelo secondo Matteo, II, Citta Nuova, Roma 1968, s. 90. 98-99.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |