Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Chcąc mówić o miłosierdziu Bożym ukazanym w Starym Testamencie trzeba też zająć się znaczeniem słowa „miłosierdzie”. Jest to niezbędne chociażby ze względu na istniejące, zarówno w przeszłości jak i współcześnie, różnice w rozumieniu tego pojęcia.
5. Przedmiot i przejawy miłosierdzia Bożego.
Wszystko, co istnieje pochodzi od Boga. On jest Stwórcą wszystkiego, a każde Jego stworzenie jest dobre (zob. Rdz 1). Nic więc dziwnego, że Bóg troszczy się o całe stworzenie: "Pan jest dobry dla wszystkich i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła" (Ps 145, 9; zob. też Wj 23, 12; Ps 104), troszczy się o każdego człowieka: "Miłosierdzie człowieka - nad jego bliźnim, a miłosierdzie Pana - nad całą ludzkością" (Syr 18,13a) i jest miłosierny w rządach nad wszystkim (zob. Mdr 15,1).
Wyrazem miłosierdzia Boga względem całego stworzenia było przymierze zawarte z Noem. Bóg ulitował się nad wszystkim co żyje i złożył obietnicę, że już nigdy nie ześle potopu aby zgładzić istoty żyjące i wyniszczyć ziemię (zob. Rdz 8, 21; 9, 8-17). Zawierając przymierze z Abrahamem, oprócz szczególnego wybrania jego potomstwa, Bóg obiecał tez błogosławieństwo dla wszystkich ludzi: "Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo wszystkie ludy" (Rdz 12, 3b; zob. też Syr 44, 21). Także w Przymierzu na Synaju niektórzy dopatrują się akcentów uniwersalistycznych. Suzanne de Dietrich pisze, że 70 starszych Izraela (zob. Wj 24, 9) oznacza wszystkie narody, które otrzymują tutaj obietnice zbawienia[64]. Wśród ksiąg prorockich miłosierdzie Boga względem wszystkich narodów najmocniej przedstawia Księga Jonasza[65]. Opisane w niej jest ocalenie Niniwy od zagłady (Jon 3, 10; 4, 10-11).
O tym, że Bóg okazuje swoja łaskawość wszystkim narodom mówi też jeden z Psalmów: "Alleluja. Chwalcie Pana wszystkie narody, wysławiajcie Go, wszystkie ludy, bo łaskawość nad nami potężna, a wierność Pańska trwa na wieki" (Ps 117). Bóg, chociaż karze narody to później lituje się nad nimi i okazuje im swoje miłosierdzie: "Lecz gdy ich już wyrwę, ogarnie mnie znów litość nad nimi i przyprowadzę każdego z nich do jego dziedzictwa i każdego z nich do jego kraju" (Jr 12, 15). Bóg karze narody, aby je skłonić do nawrócenia, a nie aby je wyniszczyć. Dzieje się tak na przykład w przypadku Egipcjan i Kananejczyków, którym Bóg okazuje swa litość i łaskawość mimo ich nieprawości (zob. Mdr 11, 15-12, 18).
Między wieloma narodami był jednak jeden, wybrany przez Boga i w sposób szczególny doświadczający Jego miłosierdzia. Naród, o którym mówiono: "Ty, bowiem jesteś narodem poświęconym Panu, Bogu twojemu. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, byś spośród wszystkich narodów, które są na powierzchni ziemi, był ludem będącym jego szczególną własnością" (Pwt 7, 6; zob. też Pwt 4, 32-38). Tym narodem, który doświadczył owego wyjątkowego i niespotykanego wcześniej wybrania był Izrael. Cała historia potomków Abrahama ukazuje nieustanne miłosierdzie Boga względem Narodu Wybranego. Bóg litując się nad swoim ludem wyprowadził go z niewoli egipskiej i darował Ziemię Obiecaną (zob. Wj 2, 23-25; 3, 7-10). Wyrazem miłosierdzia Bożego dla Izraelitów było również zawarcie Przymierza na górze Synaj. Tam właśnie, poprzez Dekalog w pełni Bóg dokonał aktu wybrania Izraela[66]. Treść Przymierza, w którym najpełniej objawiło się miłosierdzie Boga ogólnie oddaje zwięzła formuła: "I wezmę sobie was za mój lud i będę wam Bogiem" (Wj 6, 7a; zob. też Kpł 26, 12)[67].
Fakt wybrania stanowił dla Narodu Wybranego niejako gwarancję, że Bóg go nie opuści i nie cofnie swego miłosierdzia: "gdyż Bogiem miłosiernym jest pan, Bóg wasz, nie opuści was, nie zgładzi i nie zapomni o przymierzu, które poprzysiągł waszym przodkom" (Pwt 4, 41). Co więcej, miłość Boga do narodu izraelskiego jest tak wielka, że mówi On: "Ilekroć bowiem zwracam się przeciw niemu, nieustannie go wspominam. Dlatego się skłaniają ku niemu moje wnętrzności; muszę mu okazać miłosierdzie - wyrocznia Pana" (Jr 31,20b). Potwierdzeniem tych słów jest cała historia Izraela. W Starym Testamencie spotykamy wiele tekstów, w których natchnieni autorzy przedstawiają odstępstwa i niewierność swego ludu oraz miłosierdzie Boga, który pozostaje wierny swym obietnicom. Opiekę Boga nad występnym Izraelem ukazuje Hymn Mojżesza (zob. Pwt 32, 1-44) oraz wypowiedź lewitów, zawarta w Księdze Nehemiasza (Ne 9, 5-31). Litość Boga nad grzesznym narodem izraelskim, ciemiężonym i prześladowanym przez wrogów, przedstawia także Księga Sędziów (zob. Sdz 2, 16-19 i in.). Zdarzało się też, że Bóg po grzechach i odstępstwach Izraela zapłonął gniewem i zsyłał na swój lud kary i cierpienia. Nie świadczyło to jednak o wygaśnięciu Przymierza czy braku miłosierdzia. Kary bowiem miały na celu uchronienie Izraelitów od bałwochwalstwa i uratowanie od całkowitej zagłady.
Groźby i zapowiedzi kar dla Narodu Wybranego są straszne: "Rzucę się na nich jak niedźwiedzica, kiedy straci młode, rozerwę powlokę ich serca, ciała ich pożrą psy, a dziki zwierz rozerwie na strzępy. Wyniszczę Ciebie, Izraelu, i kto przyjdzie ci z pomocą?" (Oz 13, 8-9). "Biada ci narodzie grzeszny, ludu obciążony nieprawością, plemię zbójeckie, dzieci wyrodne! Opuścili Pana, wzgardzili Świętym Izraela, odwrócili się wstecz. Gdzie was jeszcze uderzyć, skoro mnożycie przestępstwa" (Iz 1, 4-5a). Jednakże równocześnie Bóg zapowiada, że okaże miłosierdzie Izraelowi: "Dlatego tak mówi Pan Bóg: Teraz odwrócę los Jakuba i zmiłuję się nad całym domem Izraela, i zatroszczę się o moje święte imię" (Ez 39, 25); "To mówi Pan: Oto przywrócę do poprzedniego stanu namioty Jakuba i okażę miłosierdzie nad jego siedzibami" (Jr 30, 18a; zob. też Ba 5, 9; Iz 49, 8-26).
Szczytem tych obietnic, które otrzymał Izrael są zapowiedzi przyjścia Zbawiciela. Będzie On sądził ludy sprawiedliwie, otaczał opieką biednych i uciśnionych, wyzwoli od krzywd i ucisku, zaprowadzi pokój na ziemi, a Jego panowanie będzie wieczne i nieograniczone (zob. Ps 72). Obietnice mesjańskie skierowane SA do wszystkich ludzi, a więc szczególne wybranie Izraela przez Boga nie oznacza jednoczesnego odrzucenia pogan. W planach Bożych Izrael jest narzędziem zbawienia[68] i ma przygotować drogi dla odkupienia świata[69]. Wybranie narodu izraelskiego nie dokonało się ze względu na jakieś szczególne zasługi. Izrael nie był nadzwyczajnym narodem i niczym się spośród innych narodów nie wyróżniał. Naród Wybrany zawdzięczał swoja szczególną pozycję jedynie miłości Boga: "Pan wybrał was i znalazł upodobanie w was nie dlatego, że liczebnie przewyższacie wszystkie narody, gdyż ze wszystkich narodów jesteście najmniejszymi, lecz ponieważ Pan was umiłował i chce dochować przysięgi danej waszym przodkom" (Pwt 7, 7-8a; zob. też Jr 31, 3 i in.).
Miłość i miłosierdzie Boga względem Izraela często przedstawiane było w Starym Testamencie za pomocą:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |