Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Egzegeza - od gr. exegesis wyjaśnienie - stosowanie zasad i reguł hermeneutycznych w celu wydobycia prawdziwego sensu tekstu biblijnego; stanowi zasadniczą dyscyplinę naukową biblistyki.
B. W Kościele zachodnim - wiedzę teologiczną identyfikowano ze znajomością Pisma św.; studium Biblii rozpoczynano już w szkołach parafialnych i katedralnych w zakresie 7 sztuk wyzwolonych, a egzegezę biblijną uważano za szczyt formacji intelektualnej.
1. Wiek VIII-XI - W tym okresie ściśle trzymano się egzegezy ojców, popularyzując komentarze Ambrożego, Hieronima, Augustyna i Grzegorza I Wielkiego i opracowując tzw. breviaria ich dzieł. Działalność egzegetyczna zmierzała do budowania i pogłębiania duchowości chrześcijańskiej, przez recytacje psalmów i kantyków biblijnych, wygłaszanie homilii i pisanie postylli; stąd w komentarzach często ograniczano się do interpretacji tekstów liturgicznych zaczerpniętych przeważnie z Rdz, Ps, Mt, Listów Pawła Apostoła, Pnp i Ap; z braku znajomości języków biblijnych (hebrajskiego, aramejskiego, geckiego) interpretowano tekst wg Wulgaty w sensie alegorycznym (mistycznym) i duchowym (typicznym); jedyną skrupulatnie przestrzeganą regułą hermeneutyczną stało się dążenie, by komentarz danego tekstu nie był sprzeczny z tymi tekstami Pisma św., których sens był jasny. Do najbardziej znanych komentatorów należą - Beda Czcigodny (zm. 735), w którego dziełach zawarta jest bogata tradycja egzegetyczna wieków poprzednich, Alkuin, który poprawił tekst łaciński ST i NT (recenzja Alkuina), Raban Maur oraz jego uczeń Walafryd Strabo, a także autorzy katen - Jan Szkot Eriugena, który dzięki znajomości języka greckiego udostępnił komentarze biblijne ojców wschodnich z zakresu mistyki, i Remigiusz z Auxerre (zm. 908); znaczną rolę w egzegezie biblijnej tego okresu odegrały również szkoły klasztorne (np. Cluny) i katedralne (np. Chartres i Reims).
2. Wiek XII-XIII - Biblia, pozostając nadal na usługach duszpasterstwa i duchowości chrześcijańskiej, stała się przedmiotem studium naukowego; zwykłe czytanie (lectio divina) i wyjaśnianie trudnych terminów lub zwrotów (glosy) przerodziły się w badanie tekstu w celu wyjaśniania różnych zagadnień teologicznych (ąuaestiones de divina Pagina).
Teologowie i egzegeci nie zadowalali się już cytowaniem ojców, lecz opierając się na tekstach biblijnych przeprowadzali dowodzenie rozumowe za lub przeciw badanej kwestii, w poszukiwaniu prawdziwego sensu Pisma świętego; nie podważając autorytetu ojców, podkreślali częsty u nich brak jednomyślności czy błędną interpretację, stwierdzając, że nie doceniali sensu wyrazowego. Świadomi, że teksty Pisma św. budzą wiele wątpliwości (zwłaszcza natury historycznej), zapoczątkowali oni badania zasad hermeneutycznych dotyczących sensu wyrazowego, duchowego, alegorii i kontekstu; przy opracowywaniu zasad krytyki zaczęli zwracać uwagę na konieczność wnikania w intencję autora natchnionego oraz badania celu napisania dzieła i doboru szaty literackiej; akcentowali także konieczność solidnego przygotowania duchowego i moralnego, zwłaszcza pilność, gorliwość i pokorę w nieustannym badaniu tekstu. Wybitnymi komentatorami XII w. byli - Anzelm z Laón, Rupert z Deutz, P. Abelard, Piotr Lombard, a z paryskiej szkoły klasztornej Święty Wiktor (wiktoryni), Hugon, Ryszard i Andrzej, których program kontynuowali Piotr Comestor, Piotr Kantor i S. Langton, autor podziału tekstu ksiąg ST i NT na rozdziały; niezależnie od nich rozwijał się kierunek mistyczmej interpretacji, który reprezentuje Bernard z Clairvaux oraz kierunek duchowy reprezentowany przez Joachima z Fiore.
W XIII w. badania egzegezy biblijnej koncentrowano głównie na wydziale teologii uniwersytetu paryskiego i w tzw. studiach gen. wielkich miast europejskich, m.in. w Oksfordzie, Bolonii i Tuluzie; uprawiali je przede wszystkim dominikanie i franciszkanie. Ponieważ egzegetą (magister in Sacra Pagina) był zawsze teolog (magister theologiae), w tzw. glosariach (glossa ordinaria), repertoriach alfabetycznych (summa dictionum) i krótkich objaśnieniach trudniejszych terminów biblijnych (distinctiones) poruszano przede wszystkim zagadnienia z zakresu teologii dogmatycznej i moralnej dla celów katechetycznych i kaznodziejskich; postylle natomiast nadal pozostały głównym popularnym środkiem szerzenia znajomości Biblii. Względy teologiczne spowodowały wzrost zapotrzebowania na słowne i rzeczowe konkordancje biblijne. Wszelkie komentarze i dowodzenia teologiczne opierano na łacińskiej wersji Pisma św.; tekst Vg porównywano z tekstem oryginalnym ST (veritas hebraica), ograniczając uwagi krytyczne tylko do stwierdzenia rozbieżności; przekonanie o bezbłędności Pisma św. oraz stosowanie niektórych zasad dialektyki arystotelesowskiej stanowiły podstawę ówczesnej hermeneutyki biblijnej, w której spośród 3 sensów biblijnych preferowano wyrazowy; dobre komentarze teologiczne owego okresu charakteryzuje - uwzględnianie ducha, w jakim święte księgi pisali hagiografowie, przeświadczenie, że Pismo św. zawiera prawdy o Chrystusie i Kościele, odwoływanie się przy tekstach trudnych do miejsc paralelnych, z których tworzono florilegia, oraz powoływanie się na interpretację ojców Kościoła, zwłaszcza przy wykładzie tekstów trudniejszych; zrozumienie potrzeby i sensu znajomości filologii biblijnej, składni i analizy krytycznej spowodowało specjalizację i odgraniczenie studium biblijnego od teologicznego oraz stało się punktem wyjścia późniejszych badań nad biblijnymi rodzajami literackimi. Egzegeza biblijna tego okresu nie była jednolita; na jej wieloaspektowy charakter i rozwój w dużym stopniu wpłynęły ówczesne ruchy reformistyczne (np. katarowie, waldensi). Pełny rozkwit nastąpił dzięki wielkim teologom, jak Hugon z Saint-Cher OP, autor postylli i pierwszej łacińskiej konkordancji, Bonawentura, Tomasz z Akwinu (autor słynnego komentarza do Ewangelii - Catena aurea), Albert Wielki, Piotr z Tarentaise OP, Mikołaj z Gorham OP, P. Olivi OESA, Mateusz z Aquasparty OESA, Idzi Rzymski OESA, Mikołaj z Liry OFM, autor postylli opartej na interpretacji wyrazowej tekstu biblijnego z licznymi zastosowaniami praktycznymi (moralitety), i Eckhart OP, który wykład tekstu biblijnego oparł na sensie duchowym.
W późnym średniowieczu w egzegezie biblijnej ograniczano się tylko do postylli i glos; nowością tego okresu są medytacje biblijne, uprzystępniające treść Pisma św., Biblie ubogich oraz interpretacje mistyczne; do reprezentantów należą m.in. - Ludolf z Saksonii, Piotr z Ailly, J. Gerson, Paweł z Burgos, A. Tostado, Dionizy Kartuz i Jakub z Walencji OESA. W Polsce zaczęły pojawiać się przekłady Pisma św., zwłaszcza Psałterza oraz Ewangelii. Pierwszymi komentatorami Pisma św. byli Mateusz z Krakowa (zm. 1410), autor komentarza do Rz, Koh i Pnp, oraz B. Hesse (zm. 1456), autor komentarza do męki Pańskiej wg Mt i prawdopodobnie komentarza do Mt (przypisywany Janowi Kantemu).
Pod koniec późnego średniowiecza rozwinął się w egzegezie biblijnej kierunek humanistyczny, który zapoczątkowali L. Valla i G. Manetti.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |