W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu odbył się wykład otwarty poświęcony pierwszym pięciu księgom Pisma Świętego.
W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego sandomierskie seminarium zorganizowało wykład pt. „Historia Pięcioksięgu w świetle wybranych hieroglifów egipskich”, który wygłosił ks. dr Tomasz Bąk, biblista, koptolog, przewodnik po Ziemi Świętej. Wśród słuchaczy byli seminaryjni wykładowcy i przełożeni, siostry zakonne, klerycy, członkowie kręgów biblijnych oraz mieszkańcy Sandomierza.
– Głównym celem przy takich spotkaniach jest oczywiście edukacja biblijna. Chcemy z jednej strony zapewnić słuchaczom pogłębioną wiedzę na temat ksiąg Pisma Świętego, czyli pełniejsze poznanie Boga i Jego woli względem człowieka, a z drugiej prowadzimy formację biblijną tak, aby pogłębieniu wiedzy towarzyszyło pogłębienie wiary – mówił ks. Michał Powęska, prefekt i wykładowca przedmiotów biblijnych w Wyższym Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Podczas wykładu ks. Tomasz Bąk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego skupił się na trzech postaciach biblijnych: Abrahamie, Józefie i Mojżeszu, ukazując ich życie w kontekście historii starożytnego Egiptu. Biblijne opowiadanie o Abrahamie, a szczególnie epizod związany z jego wyruszeniem do Egiptu w obliczu głodu, zostało przedstawione w nawiązaniu do hieroglifu z Beni Hassan, pochodzącego z XIX w. przed Chr. Ksiądz Bąk podkreślił, że wędrówki Semitów współczesnych Abrahamowi były zjawiskiem bardzo często spotykanym w ziemi egipskiej.
Prelegent zwrócił również uwagę na wybrane szczegóły z życia biblijnego patriarchy Józefa. Wykazał, że opowiadanie o synu Jakuba bardzo dobrze odzwierciedla te wydarzenia, które miały miejsce w Egipcie po stuletnim panowaniu Hyksosów, czyli po roku 1570 przed Chr.
W trzeciej części wystąpienia ks. Tomasz uzasadniał, że wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej najlepiej wpisuje się w czasy panowania faraona Ramzesa II. Omówił również stelę Merenptacha z 1230 r. p.n.e. i pojawiającą się na niej nazwę plemienia, utożsamianego z Izraelem.
Prelekcja zaproszonego gościa pokazała, że chociaż nie ma źródeł egipskich, które bezpośrednio potwierdzałyby istnienie konkretnych postaci Pięcioksięgu, to jednak historie bohaterów Księgi Rodzaju czy Księgi Wyjścia doskonale wkomponowują się w ówczesne tło społeczno-polityczne starożytnego Egiptu. Fakt ten nadaje opowiadaniom biblijnym jeszcze większej wiarygodności.
Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w ożywionej dyskusji, zadając pytania prelegentowi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |