Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? (Mt 22,36).
Usiłując uszeregować przykazania, dzielono je na „wielkie” i „małe”, „ciężkie” i „lekkie”, ogólne i szczegółowe. Natomiast podstęp zawarty w pytaniu uczonego w Piśmie, skierowanym do Jezusa, miał polegać na chęci uwikłania Mistrza z Nazaretu w dysputę prawną. A może chodziło o postawienie Go w roli jednego z wielu nauczycieli, którzy interpretowali Torę… Jakby na to nie patrzył, taka postawa tchnie przewrotnością…
Co na to Jezus – znawca człowieka i jego myślenia? Wskazuje, że jedynym kryterium chrześcijaństwa, które świadczy o jego wiarygodności, jest miłość. Aby dać światu świadectwo o miłości Boga nie trzeba pielęgnować „uczuć religijnych”, ale dążyć do poznania Boga i całkowitego posłuszeństwa Jego woli. A z tego wypływa miłość bliźniego, która przekracza sentymenty i piękne słowach, a wyraża się postawie życzliwości i dobroci, nawet kosztem samego siebie.
Papież Franciszek pyta: „Co pozostaje, co jest wartością w życiu, jakie bogactwa nie zanikną?” I odpowiada: „Z pewnością dwa: Pan i bliźni. Te dwa bogactwa nie zanikną!” (GE 61).
Jednego Serca Jednego DuchaCo złego może się stać przyjacielowi Chrystusa? Wszystkie przygody dobrze się skończą.
Nadchodzi dzień kary? Ale jak to? Za co? Jak Bóg może się gniewać? Jak śmie?
Wszystkie komentarze »
Uwaga! Dyskusja została zamknięta.