Refleksja na dziś

Piątek 22 grudnia 2023

Czytania » Bóg po stronie słabych

Możnym tego świata, o ile w ogóle liczą się z Bogiem, może się wydawać, że czego by nie robili, mają Boga po swojej stronie. Wszak dobrze im się powodzi. Widać Bóg im błogosławi. Ale to nie jest prawda…

To w Magnificat uderza chyba najbardziej. Przedstawienie Boga jako tego, co strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych; syci dobrami głodnych, a bogatych odprawia z niczym. Bóg chyba przede wszystkim jest po stronie ludzi prawych (nie mylić z ludźmi o poglądach prawicowych). Ale jeśli ma wybór między bogatym a biednym, między uciskanym a uciskającym, to chyba jednak staje po stronie tych słabszych. Choćby i jedni i drudzy dopuszczali się nieprawości. Bo ci słabi to nieraz są jacy są z poczucia beznadziei i rozpaczy. A ci silni… Tych nadyma pycha. A Bóg pysznym się sprzeciwia.

Dziękuję Ci za to Boże.

Myśl Benedykta XVI – encyklika Spe salvi

W przypowieści o bogaczu i Łazarzu (por. Łk 16, 19-31) ku naszej przestrodze Jezus przedstawił obraz takiej duszy zniszczonej przez pychę i bogactwo, która sama stworzyła ogromną przepaść pomiędzy sobą a ubogim: przepaść, jaką jest zamknięcie w rozkoszach materialnych, przepaść, jaką jest zapomnienie o drugim, niezdolność do kochania, która teraz przeradza się w palące i nie dające się zaspokoić pragnienie. Musimy tu podkreślić, że Jezus w tej przypowieści nie mówi o ostatecznym przeznaczeniu po Sądzie, ale podejmuje wyobrażenie, jakie odnajdujemy, między innymi, w dawnym judaizmie, o stanie pośrednim pomiędzy śmiercią a zmartwychwstaniem, w którym jeszcze nie ma ostatecznego wyroku.

To starojudaistyczne wyobrażenie o stanie pośrednim zawiera przekonanie, że dusze nie znajdują się po prostu w tymczasowym areszcie, ale już odbywają karę, jak to przedstawia przypowieść o bogaczu, albo też już cieszą się tymczasową formą szczęścia. W końcu zawiera ono myśl, że w tym stanie są możliwe oczyszczenia i uleczenia, które sprawiają, że dusza dojrzewa do komunii z Bogiem. Kościół pierwotny podjął te wyobrażenia, z których potem w Kościele zachodnim powoli rozwinęła się nauka o czyśćcu. Nie ma potrzeby zajmować się tu  skomplikowanymi historycznymi drogami tego rozwoju; zastanówmy się jedynie, o co w rzeczywistości chodzi. Wraz ze śmiercią decyzja człowieka o sposobie życia staje się ostateczna – to życie staje przed Sędzią. Decyzja, która w ciągu całego życia nabierała kształtu, może mieć różnoraki charakter. Są ludzie, którzy całkowicie zniszczyli w sobie pragnienie prawdy i gotowość do kochania. Ludzie, w których wszystko stało się kłamstwem; ludzie, którzy żyli w nienawiści i podeptali w sobie miłość. Jest to straszna perspektywa, ale w niektórych postaciach naszej historii można odnaleźć w sposób przerażający postawy tego rodzaju. Takich ludzi już nie można uleczyć, a zniszczenie dobra jest nieodwołalne: to jest to, na co wskazuje słowo piekło. Z drugiej strony, są ludzie całkowicie czyści, którzy pozwolili się Bogu wewnętrznie przeniknąć, a w konsekwencji są całkowicie otwarci na bliźniego – ludzie, których całe istnienie już teraz kształtuje komunia z Bogiem i których droga ku Bogu prowadzi jedynie do spełnienia tego, czym już są

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama