Wstęp do Ewangelii wg św. Jana

Jest to fragment książki EWANGELIE z komentarzem duszpasterskim :. Wydawnictwa WAM

  • Tak więc Jego słowa, cuda i życie - a właściwie On sam w sobie -jest osta­tecznym i eschatologicznym Słowem, Mową i Orędziem, wiecznie aktualnym i wiążącym, skierowanym do całej ludzkości wszystkich czasów i do każdego czło­wieka na całym świecie.
  • Jeżeli Jezus jest ukazany w Ewangelii jako Ten, w którym wypełniają się figury Starego Testamentu (baranek, manna, światło, woda, winnica itd.) to ozna­cza, że obecnie Jezus jest dla Kościoła Barankiem, Manną, Światłem, Wodą, Win­nym Krzewem itd.
  • W ziemskim działaniu i w mowach Jezusa objawia się w pełnym blasku escha­tologiczny Zbawiciel - Pośrednik i Pełnia Objawienia. Dlatego wszystkie wyda­rzenia historyczne z życia Jezusa mają nieprzemijające znaczenie dla zbawienia świata, zarówno tego wczorajszego, jak dzisiejszego i przyszłego.
  • W swoich mowach i czynach Jezus objawia się jako wyniesiony ponad ziemię i przemawiający z łona Ojca Syn Boży, który widzi Ojca (J 1,18; 6, 46); ale równo­cześnie jako najbardziej ludzki człowiek: męczy się, prosi o trochę wody, by ugasić pragnienie (J 4,6-7); uczestniczy w uczcie weselnej (J 2,1-11); gniewa się i energicz­nie wyrzuca przekupniów ze świątyni (J 2,13-22); wzrusza się aż do łez nad grobem przyjaciela (J 11, 3); drży na myśl o zdradzie jednego ze swych uczniów (J 13,21).

    Tak więc Ewangelia w sposób harmonijny ukazuje Jezusa jako Syna Bożego i Syna Człowieczego, Odwieczne Słowo Boga i prawdziwego człowieka, w któ­rym dokonał się cud Wcielenia.
    Dlatego Ewangelista chce na pierwszym miejscu budzić w nas wiarę, wiarę w Jezusa Chrystusa. A wiara samorzutnie przechodzi w miłość i działa przez mi­łość, a miłość jest istotą życia duchowego, treścią wszelkiej moralności i motorem postępowania chrześcijańskiego. Tym tematem zajmiemy się w następnym rozdziale.

    V. CZWARTA EWANGELIA - KSIĘGĄ ZNAKÓW

    Ewangelia św. Jana nie jest biografią Jezusa. Autor

    - ze swoich wspomnień wybiera niektóre tylko wydarzenia i słowa, cuda i czyny Jezusa;
    - nie opisuje gołych faktów z życia Jezusa ani nie cytuje mechanicznie Jego słów;
    - po wnikliwym rozważeniu ich w świetle zmartwychwstania i życia Kościoła przekazuje nam ich głębszy sens i odsłania tajemnicę Osoby Jezusa;
    - przekazując nam to głębokie poznanie tajemnicy Jezusa, czyni to zawsze pod przewodnictwem Ducha Świętego (J 7, 38-39; 14, 25-26; 16, 12-15).

    Abyśmy mogli łatwiej wniknąć w tę tajemnicę, Ewangelista najchętniej posłu­guje się znakami i obrazami, mową symboliczną, przenośnią, alegorią, używa zdań i słów wieloznacznych. Te znaki i symbole nie są sporadyczne i przypadkowe, ale mamy tu do czynienia ze świadomie wybraną techniką i metodą.
    W Ewangelii swoją publiczną działalność Jezus rozpoczyna od cudownej prze­miany wody w wino. Ten cud w Kanie Galilejskiej autor Ewangelii nazywa znakiem:

    Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej (J 2,11).

    a swą Ewangelię kończy podobnym stwierdzeniem, którym charakteryzuje całą działalność Jezusa:

    I wiele innych znaków, których nie spisano w tej księdze,
    uczynił Jezus wobec uczniów (J 20,30).


    Te dwa stwierdzenia wystarczyłyby, aby Janową Ewangelię nazwać Księgą znaków.
    Ale oprócz tego motyw znaku przewija się przez cały tekst: J 2, 18.23; 3, 2; 4, 48.54; 6, 2.26.30; 7, 31; 9, 16; 10,41; 11,47; 12,18; 12, 37; 13, 24. Z tego wynika, że Ewangelia została świadomie napisana jako księga znaków - to był świadomie zamierzony cel jej autora.
    Autor nawiązuje do Księgi Mądrości, która opisuje, jak Bóg dla okazania opie­ki nad narodem w czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej czyni znaki - cuda. Podob­nie Jezus, aby obudzić wiarę w swoje posłannictwo, czyni znaki - cuda (J rozdz. 2; 3, 2; 4, 54; 11, 42-47). Cuda Jezusa są przejawami mocy i potęgi Bożej, która mieszka w Nim (J 5, 36; 10, 38; 20, 30).
    W tym rozdziale omówimy następujące tematy:
    1. Symbole, znaki i typy Starego Testamentu, które wypełniły się w Jezusie Chrystusie.
    2. Symboliczny język samego Jezusa.
    3. On sam jest żywym obrazem Boga niewidzialnego i Jego żywą świątynią. Spróbuj sam czytać Ewangelię jako Księgę znaków i porównać ją z Księgą Mądrości.

    1. W Jezusie wypełniły się znaki, symbole i typy Starego Testamentu

    Wszystkie znaki, symbole, typy i figury Starego Testamentu oraz zawarte w nich obietnice są ukierunkowane na Jezusa i w Nim znajdują swoje ostateczne wypełnienie. Przez to zostały one wyniesione na niebywałe wyżyny. W Jezusie Chrystusie wszelka symbolika osiąga najdoskonalszy kształt i formę.

    MISTERIUM PASCHALNE

    Z Paschą Starego Testamentu związana jest najbogatsza typologia i symbolika. Znalazła ona swoje wypełnienie w Paschalnym Misterium męki, śmierci i zmar­twychwstania Jezusa.
    Na Paschę Starego Testamentu składa się sytuacja potomków Abrahama w Egipcie, krew baranka, przejście Jahwe pośród Egipcjan i siedem plag, wypro­wadzenie z niewoli egipskiej, przejście przez Morze Czerwone, wędrówka przez pustynię, przymierze pod górą Synaj, postać Mojżesza, następnie coroczne uro­czystości upamiętniające te wydarzenia. Wszystko to było rodzajem udramatyzowanej katechezy, o głębokiej wymowie symbolicznej i proroczej. Zapowiadały one przyszłe wydarzenia zbawcze związane z życiem, męką, śmiercią i zmartwych­wstaniem Jezusa Chrystusa - czyli z Jego Misterium Paschalnym. Św. Jan rozumie to Misterium jako tajemnicę wywyższenia i uwielbienia Jezusa. Taka wizja jest inna niż w Ewangeliach synoptycznych.
    W tych ostatnich Jezus mówi o swojej śmierci, cierpieniach, ukrzyżowaniu i odrzuceniu; jest w nich opis konania i śmiertelnego lęku Jezusa w Ogrójcu - św. Jan opuszcza te opisy, a słowo „cierpieć" (paschein - Mk 8, 31; 9, 12 par.) w ogóle w jego Ewangelii nie występuje.
    Ilekroć Jezus mówi o swojej śmierci, używa dwóch określeń:
    - wywyższenie - J 3, 14; 8, 28; 12, 32-34
    - i uwielbienie - J 7, 39; 8, 54; 12, 16.23; 13, 31n; 17, 1.

    Krzyż sam w sobie jest dramatycznym symbolem - a przebieg ukrzyżowania pogłębia jeszcze jego dramaturgię. Zostaje ona jeszcze bardziej pogłębiona, gdy Jezus stwierdza, że w Jego krzyżowej śmierci spełni się prorocze wydarzenie z wędrówki potomków Abrahama przez pustynię: wywyższenie węża przez Moj­żesza (J 3, 14; Lb 21, 4-9). W jednym i drugim wypadku to fizyczne wywyższenie - uniesienie ponad ziemię ma sens duchowy, głębszy; dokona się na polecenie Boga, będzie ratowało ludzi od śmierci i stanie się źródłem życia.
    Śmierć Jezusa na krzyżu to nie klęska i hańba, skoro ta śmierć
    - uwielbi Ojca i Syna-J 13, 31-32; 17, l,
    - ludziom przyniesie życie wieczne i obfity plon - J 3, 15; 12, 24,
    - a Jezus przyciągnie do siebie wszystkich ludzi, dopiero gdy zostanie nad ziemię wywyższony - J 12, 32.

  • «« | « | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | » | »»

    aktualna ocena |   |
    głosujących |   |
    Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

    Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg