Refleksja na dziś

Piątek 13 stycznia 2017

Czytania » Tłum

Jezus odpuszczający grzechy? Nas już to nie dziwi. Uzdrawiający? To również nie dziwi. Inny natomiast szczegół opowieści zwraca uwagę. Droga, jaką przebył paralityk w jedną i drugą stronę.

Ten szczegół nurtuje i zastanawia. Nie mogli przebić się przez tłum z leżącym na noszach. Ten sam tłum rozstąpił się przed niosącym nosze. Czyli było jeszcze miejsce. Nie musiał wracać zrobionym uprzednio otworem w dachu.

Strach, podziw, uznanie, blask bijący od uzdrowionego na duszy i ciele?

Być może. Chociaż przyczyna wydaje się być bardziej prozaiczną. Czasem jest w nas tak wielkie pragnienie bycia blisko, że nie jesteśmy w stanie zauważyć tych, którzy tej bliskości potrzebują bardziej.

ks. Włodzimierz Lewandowski

Przeczytaj komentarze | 3 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 wołający na puszczy 15.01.2017 06:51
Moje uszanowanie i Szczęść Boże !
0 xwl 13.01.2017 16:03
Zgadzam się z autorem komentarza. Na usprawiedliwienie mogę jedynie napisać, że kierowałem się najnowszym tłumaczeniem lekcjonarza. Fakt, mogłem sprawdzić w tekście oryginalnym.
0 wołający na puszczy 13.01.2017 10:50
Oryginalny tekst zawiera z pozoru nieistotna różnicę. Użyte jest tam słowo "łoże " a nie " nosze". "Jezus poznał zaraz w swym duchu, że tak myślą, i rzekł do nich: «Czemu nurtują te myśli w waszych sercach?

9 Cóż jest łatwiej: powiedzieć do paralityka: Odpuszczają ci się twoje grzechy, czy też powiedzieć: Wstań, weź swoje łoże i chodź?

10 Otóż, żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów - rzekł do paralityka:

11 Mówię ci: Wstań, weź swoje łoże i idź do domu!».". Nie wolno zmieniać słów użytych przez Jezusa, bo w ten sposób pozbawiacie przekaz kluczy poznania !. Jezus mówił do człowieka na wskroś, a" łoże "to metaforyczne znaczenie zmysłów organizmu.Słowa były więc głównie skierowane do alter ego tego człowieka .Używając słowa "nosze" pozbawiacie się możliwości odczytania głębi reszty tego fragmentu Ewangelii.

12 On wstał, wziął zaraz swoje łoże i wyszedł na oczach wszystkich.".

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama