Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Panie, czy chcesz, byśmy powiedzieli: Niech ogień spadnie z nieba i pochłonie ich? (Łk 9,54b).
Nastawienie wrogo do Żydów Samarytaninie nie przyjęli zdążającego do Jerozolimy Jezusa. Niechęć wobec Pana była więc podyktowana wieloletnimi konfliktami, który dotknął te zwaśnione społeczności. W odpowiedzi na to „synowie gromu” Jakub i Jan zareagowali gwałtownie, domagając się natychmiastowego ukarania kierujących się nienawiścią i uprzedzeniami mieszkańców Samarii. Co więcej, domagali się kary, jaką spotkała Sodomę i Gomorę.
Jezus, mimo odrzucenia, nie domaga się zemsty ani odwetu. Nie włącza się w spiralę nienawiści, ale patrząc dalekowzrocznie, jest przeciwny natychmiastowemu karaniu. Odpowiadanie bowiem nienawiścią na nienawiść nie rodzi dobrych owoców, ale powoduje pomnażanie zła. Natomiast Syn Boży mówi złu zdecydowane „stop”. Zatem Jezus, który przyszedł „dać swoje życie jako okup za wielu”, najpełniej okazuje swoje wszechmoc przez przebaczenie i litość. On jest cierpliwy i nie męczy się przebaczeniem.
Myśl papieża Franciszka
On [Duch Święty] daje nam łagodną siłę cierpliwości, ponieważ, jak mówi św. Augustyn, „siła chrześcijanina to nie tylko czynienie dobra, ale także znoszenie zła” (Audiencja ogólna, 27 marca 2024)
Diakonia muzyczna diecezji warszawsko-praskiej 403. Jedyny Pan, prawdziwy BógWybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.