Refleksja na dziś

Niedziela 3 lipca 2022

Czytania » Pokój Królestwa

W waszych sercach niech panuje pokój Chrystusowy (Kol 3,15a).

„Pokój temu domowi”. Nie chodzi o kurtuazję, ładnie brzmiące i mało dziś zrozumiałe pustosłowie. W erze konfliktów zbrojnych, niepokojów społecznych i rodzinnych, lęków, które swoje źródło mają w zmienności świata, potrzeba jakiegoś oparcia, które da poczucie bezpieczeństwa. Nie gdzieś daleko, ale we własnym domu, który jest symbolem pewnej stałości, pokoju i wzajemnej troski.

Życzenia św. Pawła, skierowane do Kolosan: „słowo Chrystusa niech w was mieszka w całym swym bogactwie” są wciąż aktualne i pomimo upływu czasu, nic nie straciły na swojej wartości. Pokazują, że jest Królestwo, odporne na burze i wiatry historii, którego Król ma słowa życia wiecznego. A Jego obietnice nie przemijają. Mogą być co najwyżej przez ludzi o twardych sercach zlekceważone.

Dom to więzi z rodziną, sąsiadami, przyjaciółmi. Tworzą go: miejsce, ludzie, relacje i jedność.

Pokój dla domu to błogosławieństwo, które przynosi Chrystus, zawierające dobra duchowe, jak przebaczenie, pojednanie, a także dobra materialne, jak zdrowie, pożywienie. Najczęściej pokój współgra ze spokojem. „Istotne jest jednak to, aby je od siebie odróżnić i nie pozwolić sprowadzić szukania pokoju do dążenia do spokoju, co się na pierwszy rzut oka narzuca” (Włodzimierz Zatorski OSB).

Myśl papieża Franciszka

Każda rodzina, każda wspólnota, każdy kraj, każdy kontynent, w swojej wyjątkowości i historii. Jest to przede wszystkim każda osoba, bez żadnego wyjątku czy jakiejkolwiek dyskryminacji. Jest to także nasz „wspólny dom”: planeta, na której umieścił nas Bóg (Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2019).

Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej - Topic Posłani w pokoju Chrystusa (SMAP Jarosław 2022)

Ks. Leszek Smoliński

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama