Szawle, bracie, Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym Dz 9,17b
Na czym polega nawrócenie i jakiego działania z mojej strony wymaga? Im dłużej się zastanawiam, tym bardziej przekonuję się, że nie zależy ono w głównej mierze od mojego wysiłku. Choć o pragnieniu przemiany swego życia i wzbudzaniu go w sobie decyduje moja wola, to jednak moc sprawczą ma działanie łaski Bożej. Jej owocność jest zależna od mojego otwarcia się na nią, czyli od mojego pragnienia jej, a co za tym idzie dopuszczenia jej do siebie. Nawrócenie to przede wszystkim poszukiwanie prawdy o sobie i stawanie z nią przed Bogiem. Odkrywanie słabości, prawdziwych motywacji może spowodować, że zobaczę, ile we mnie iluzji, pozorów, udawania, tłumaczenia swojego zła, jak bardzo pokrętne jest działanie mające pozory dobra. I trzeba liczyć się z tym, że może to być bardzo bolesne odkrycie. Wielu słabości nie jestem w stanie sama z siebie zmienić. Wtedy tylko Bóg może we mnie dokonać tej przemiany.
Spotkanie Pawła z Jezusem pod Damaszkiem chyba niesłusznie nazywanie jest nawróceniem. Nie zmienił on bowiem swojego charakteru, ani wiary. Tak, samo jak wcześniej, z wielką gorliwością służył Jedynemu Bogu. Uwierzył jednak w Jezusa i zrozumiał, że w Nim jest zbawienie. Głosił Go, opierając się na otrzymanej przez Niego łasce i na nią jedynie licząc. Nadal musiał się borykać ze swoimi słabościami i grzesznością. Pragnąc świętości i lgnąc do świętości Jezusa, nie trzeba udawać doskonałego. Wystarczy uczyć się rozpoznawania swojej słabości, akceptowania prawdy o sobie, by następnie przywoływać z wiarą łaskę Chrystusa, by nią przemieniał.
Co złego może się stać przyjacielowi Chrystusa? Wszystkie przygody dobrze się skończą.
Nadchodzi dzień kary? Ale jak to? Za co? Jak Bóg może się gniewać? Jak śmie?
Przeczytaj komentarze | 3 | Wszystkie komentarze »
Ostatnie komentarze:
Dz 9,1-20 Ps 117 J 6,52-59
Prawdziwi chrześcijanie słuchają Boga i pozwalają się prowadzić Duchowi Św. nie mając wątpliwości,że są prowadzeni ku większemu dobru na Jego chwałę.
Potrzeba jednak jedności i miłości we wspólnocie, tak jak to pokazuje w/w fragment. Otwórz się na tego , który jest ci dany, którego przysyła Bóg , by ci podał rękę, poprowadził, nie zamykał drzwi przed tobą, albo poprzestał na "dobrych radach",tworzył demagogi.
"Spotkanie Pawła z Jezusem pod Damaszkiem chyba niesłusznie nazywanie jest nawróceniem. Nie zmienił on bowiem swojego charakteru, ani wiary. Tak, samo jak wcześniej, z wielką gorliwością służył Jedynemu Bogu. Uwierzył jednak w Jezusa i zrozumiał, że w Nim jest zbawienie."
Czy ja wiem? Szaweł służył Bogu przed nawróceniem? To chyba jakaś pomyłka.
Czy można służyć Bogu zabijając, prześladując, kamienując? Tak jak w fanatyzmie religijnym wszystko jest dopuszczalne.
Szaweł po przeżyciu nawrócenia, nie tylko poprzez zjawiskowość (upadek z konia,jasność, utrata wzroku), otrzymał pomoc przez działanie Boga w Ananiaszu, by odzyskać wzrok i otrzymać nowe serce.
Jezus Chrystus przynosi Dobrą Nowinę, miłości Boga i bliźniego. Paweł przyjął Dobrą Nowinę.
Boże udziel mi łaski bycia w świętej wspólnocie, na większą Twoją chwałę.
wszystkie komentarze >
Uwaga! Dyskusja została zamknięta.