Refleksja na dziś

Niedziela 10 stycznia 2016

Czytania » Mocny

Idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów – mówił św. Jan. - On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem.

Brzmi niebezpiecznie. Ogień może przynieść śmierć. Moc, której nie da się kontrolować może oznaczać zagrożenie. Tym bardziej, że ma przynieść narodom Prawo, ogłosić je i utrwalić na ziemi. Bez użycia siły przecież się nie da. Tak myślimy po ludzku.

Ale o Nim prorok Izajasz mówił, że nie złamie trzciny nadłamanej, nie zagasi knotka o nikłym płomyku. Niemożliwe? Sprzeczność?

A jednak nie. Jezus – zgodnie z zapowiedzią proroków – przyniósł Nowe Prawo. Było ono wypełnieniem Starego Prawa. Najważniejsze przykazanie to przecież słowa: Będziesz miłował. Boga. Bliźniego. A jednocześnie było jego zwieńczeniem i ukoronowaniem. Miłość objawiła swoje oblicze.

Nowego Prawa nie da się utrwalić siłą. Przemoc jest z nim zawsze radykalnie sprzeczna, choćby jej celem było jakieś dobro. Nowe Prawo można utrwalić tylko miłość, która daje wolność. Choćby nawet miała być wykorzystana ku złu. I która ma moc i odwagę przebaczać.

By ocalić to, co zginęło.

Niedziela Chrztu Pańskiego, rok C

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama