Refleksja na dziś

Środa 10 lutego 2016

Czytania » Umiarkowany radykalizm

Brak logiki i konsekwencji? Taki wniosek można wysnuć słysząc o umiarkowanym radykalizmie. Jeśli już, w czym radykalizm, a w czym umiar?

Radykalizm znaczy plan maksimum. „Idźcie na cały świat” i „świętymi bądźcie”. Dalej wykorzystaj wszystkie możliwe środki. Płacz, lament, post, modlitwa, sakramenty, uczynki miłosierdzia, kształtowanie silnej woli, codzienny rachunek sumienia. Bez aptekarskiego dozowania. „Całym serce, całym umysłem, ze wszystkich sił.”

A umiar? Daj sobie czas na wzrost. Nie czyń z przegranej klęski. Potraktuj ją jak kolejną szansę. I nie obrażaj się. Ani na siebie, tym bardziej na Niego. Nie bój się płakać przy sianiu. Czas radości żniwa Pan sam wyznaczy.

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski

Post z papieżem Franciszkiem

„Codzienne czytanie Ewangelii pomaga nam pokonywać nasz egoizm i iść zdecydowanie za Mistrzem, Jezusem” (21.08.2015).

Środa Popielcowa

Przeczytaj komentarze | 4 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Cykoria 16.02.2016 18:05
W sumie macie rację.
0 lecom1 10.02.2016 21:26
w naszym pięknym, ojczystym języku polskim istnieje środek stylistyczny zwany "oksymoronem":)
0 gość 10.02.2016 15:26
Najlepiej, gdy lektura nie kończy się na nagłówku. Reszta wszystko wyjaśni. "Nie czyń z klęski przegranej" wbrew pozorom nie jest umiarem. Jest formą radykalizmu.
0 cykoria 10.02.2016 11:03
Źle mi brzmi to sformułowanie "umiarkowany radykalizm". Nie można być "trochę radykalnym", albo "radykalnym w niektórych sytuacjach". To sprzeczne, a takie mam skojarzenia widząc ten nagłówek. Chyba chodzi o umiar ->i<- radykalizm. Trzeba żyć radykalnie, ale nie na ślepo, głupio na "hura". Nie trzeba umiaru w radykalizmie, ale w chorej perfekcyjności.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama