Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego. Mt 19
Słuchając słów Jezusa o przechodzeniu wielbłąda przez ucho igielne, zdawać by się mogło, że zbawienie to przegrana sprawa, bo myśląc po ludzku, jest niemożliwe. Nawet uczniowie zaczęli powątpiewać w możliwość jego osiągnięcia. Jezus ich pociesza i uświadamia, że zbawienie nie jest sprawą wyłącznie ludzką, bo u Boga wszystko jest możliwe. Przez swoje porównanie Jezus chce pokazać, że ludziom zaślepionym bogactwem trudniej będzie wejść do nieba.
Czy to znaczy, że tylko ci, którzy opuszczają wszystko, nawet najbliższych dostąpią zbawienia? Przecież mamy świętych pośród królów, ludzi zamożnych, tych, którzy śmiało korzystali z dóbr tego świata. Uświęcić się może każdy, nawet bogaty, tak, jak i potępić może się każdy, także biedny. To zależy od tego, jaki obierzemy cel dla naszego życia. Wszystko, nie tylko bogactwo, co człowiekowi zasłania Boga, staje się przeszkodą na drodze ku zbawieniu.
Jezus używa takiego porównania, by podkreślić, że Bóg ma moc czynienia rzeczy, które dla człowieka są niemożliwe. Dlatego bez względu na to, jakich dokonujemy w życiu wyborów, jeśli tylko nie stracimy Go sprzed naszych oczu, jeśli On będzie dla nas najważniejszy, to ża dne ucho igielne nie będzie stanowiło dla nas najmniejszego problemu, by się przez nie przedostać na drugą stronę.
Czytania mszalne rozważa Aleksandra Kozak
modlitwaSERCA
Pedro N. - Wielbłąd
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.
Przeczytaj komentarze | 2 | Wszystkie komentarze »
Ostatnie komentarze:
wszystkie komentarze >
Uwaga! Dyskusja została zamknięta.