Refleksja na dziś

Sobota 20 sierpnia 2011

Czytania » Pokusa wielkości

„Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Mt 23,12.

Pokusa bycia zauważonym, docenionym drzemie  w każdym z nas. Chcemy, by to z naszym zdaniem się liczono i nam przyznawano rację. Na ile uświadamiamy sobie tę słabość, na tyle możemy z nią walczyć. Jeśli będące w nas pragnienie wielkości padnie na podatny grunt, możemy nie umieć się mu oprzeć i uwierzymy w swoją ‘doskonałość’.

Niestety, bywa, że niszczymy nie tylko siebie, ale także innych ludzi, poprzez hołubienie i wmawianie im, że są doskonali i niezastąpieni. Niejako wystawiamy ich na próbę, nawet sami nie wiedząc o tym. Kierując się własnym interesem, korzyścią, nie patrzymy na konsekwencje swojego postępowania. Jak wiele zła uczyniono ludziom, którym z racji profesji, stanowiska, funkcji inni kłaniali się w pas, nadskakiwali i podlizywali się komplementami. Wmawiano im w ten sposób, że są takimi ludźmi, jakimi tak naprawdę nie byli. Jezus widząc do czego to pragnienie wielkości doprowadziło faryzeuszów, dziś ostrzega także i mnie.

Jak radzę sobie z tą pokusą? Jak często jej ulegam? Czy nie prowokuję innych do tego, by mnie dowartościowywali? Czy nie wymuszam na innych pochwał? Jak reaguję na nie? W jaki sposób traktuję swoich przełożonych, tych, od których jestem zależna? Czy jestem lizusem? A może podziwiam ich na wyrost, krzywdząc w ten sposób? Zapominam, że to pokora zbliża ku Bogu, a pycha zasłania Go. Wtedy, gdy chcę być kimś wielkim, Bóg znika z mojego pola widzenia. Wtedy przestaje być ważny, bo w to miejsce wchodzę ja lub ktoś inny, kogo traktuję jak bożka.

„Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.” Mt 23,10


 

Przeczytaj komentarze | 5 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

5 kratka 22.08.2011 16:28
Nie wolno mi zapominać, że wszystko, co zrobię fajnego i dobrego, to nie z mojej zasługi, ale Bóg mnie tym obdarował i Jemu należą się podziękowania :))
3 odpowiedź 21.08.2011 13:45
Pokusa wielkości może pojawić się zarówno w przypadku pychy,jak i kompleksów. Ta sama pokusa,ale na tle innego podłoża,zawsze jednak będzie jawić się jako pokusa wielkości .
3 b 20.08.2011 12:16
.. a mnie się wydaje, że to coś w rodzaju huśtawki "pomiędzy", walczę, wątpię - "krok do przodu, dwa do tyłu" - szukam ..
5 czasem 20.08.2011 08:29
to nie pokusa wielkości, ale niskie poczucie własnej wartości nami kierują - i warto to dobrze rozeznać, bo zupełnie inaczej się z nimi "walczy"

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama