Refleksja na dziś

Czwartek 25 sierpnia 2011

Czytania » Desperat

Ćwiartowanie i wyznaczanie miejsca z obłudnikami nijak ma się do poetyckiego niemalże i wzruszającego obrazu Boga, przyodziewającego nagość Oblubienicy. Kłóci się też z wyznawaną przez nas logiką perswazji i przyswajania przez zrozumienie. Nie zauważamy, że perswazji i argumentów nie zabrakło, a w rzeczy samej nie tyle chodzi o moralną doskonałość, co o dobrą wolę i chęć, wyrażającą się w roztropnej czujności.

Zza tych słów wyłania się także obraz Boga zdesperowanego. Podobnego trochę do matki, pragnącej uchronić dziecko przed nieszczęściem, a trochę do trenera, chcącego powierzoną mu drużynę doprowadzić do zwycięstwa. Wiadomo – w krytycznych momentach oboje posłużą się podniesionym głosem.

Wracając zaś do rzekomych sprzeczności. Stawiane Bogu zarzuty z reguły są próbą maskowania naszej letniości, niechęci do wysiłku, lenistwa duchowego, a nade wszystko nie mającego nic wspólnego z Ewangelią i miłością przekonania, że skoro nas kocha powinien na wszystko przymknąć oko, wszystko dać, na wszystko się zgodzić i wszystko za nas zrobić. Otóż nie powinien. Chociaż desperat. Bo kocha. A miłość zawsze daje wolność.

 

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski


 

Czwartek 21. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 3 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Awa 29.08.2011 18:09
ekhm..powinnam udać się do lekarza.....czy tu się coś zmieniło?
0 Awa 29.08.2011 18:07
Malując laurkę:):):):):):):):):):):):):):
9 Janusz_z_Gdańska 25.08.2011 08:47
Z dzisiejszej Ewangelii popłynęła do mnie przede wszystkim zachęta, jaką Pan Jezus daje, a której na imię: czuwanie. "Roztropna czujność" - jak to ksiądz określił - która potrzebuje pozytywnego dopingu do wytrwałego działania. Dobrze ksiądz Włodzimierz zaakcentował tę - jakże twardą - zachętę Pana Jezusa do miłości, która z całej swojej mocy woła, bo chce całym sercem zachęcić i całym sercem przestrzec przed niebezpieczeństwem.

Miłość, która daje wyobraźnię dla zobaczenia - konsekwencji zła, ale przede wszystkim sensu wytrwałej czujności.
Przede wszystkim jednak z dzisiaj czytanej Ewangelii wypływa pozytywne przesłanie o szczęściu, które wypływa ze źródła "roztropnej czujności".
Warto! - to jakże cenne słowo zachęty Pana Jezusa dla mnie.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama