Refleksja na dziś

Piątek 9 marca 2012

Czytania » O zazdrości

Bracia Józefa, dzierżawcy winnicy… Lista długa. Również wielu z nas dostrzega, niszczącą serce i relacje z bliźnimi, zazdrość. Z czasem przeradzającą się w nienawiść. „Tak go znienawidzili, że nie mogli zdobyć się na to, aby przyjaźnie z nim porozmawiać.” „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo.” Jakie jest lekarstwo na zazdrość?

Można ją wykpić. Powtarzając do znudzenia stare porzekadło. O jedynej korzyści z pielęgnowania zazdrości, jaką są wrzody na żołądku. Co nie musi i z reguły nie wystarcza, by skutecznie usunąć sączący się jad.

Zazdrość to rodzaj ślepoty. Pozbawia człowieka widzenia tego, co w jego życiu dobre. Dlatego wielu świętych i przewodników duchowych proponuje, by do codziennego rachunku sumienia dodać pytanie o doświadczone i ofiarowane innym dobro. Dzięki tej praktyce bardzo szybko człowiek odkrywa jak bardzo jest przez Boga i bliźnich obdarowany.

Pragnącym uzdrowienia warto również zaproponować modlitwę, jaką przed laty ułożył brat Roger z Taize. „Ty, który przyodziewasz lilie i dajesz pożywienie ptakom, naucz nas cieszyć się z tego, co posiadamy. I spraw, aby to nam wystarczało.

Odpowiadam na Słowo:

W codziennym rachunku sumienia będę uczył się wspominać cuda, które Pan Bóg czyni w moim życiu.

Co mówi Duch…

”Ludzie świeccy […] zgodnie z posiadaną wiedzą, kompetencją i autorytetem mają możność, a niekiedy nawet obowiązek, ujawniania swego zdania w sprawach, które dotyczą dobra Kościoła. Powinno się to odbywać, jeśli zachodzi potrzeba, za pośrednictwem instytucji ustanowionych w tym celu przez Kościół, zawsze w prawdzie, z odwagą i roztropnością, z szacunkiem i miłością wobec tych, którzy ze względu na swe święte posłannictwo reprezentują Chrystusa.” (Konstytucja Dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium, 37)

 

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski


 

Piątek 2. tygodnia Wielkiego Postu

Przeczytaj komentarze | 4 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Dżabar 09.03.2012 12:34
Dzękuję za miły komentarz. RÓWNIEŻ MIŁEGO DZIONKA !
5 Gosia69 09.03.2012 11:04
Znam bardzo skuteczny sposób na zazdrość. Modlitwa dziękczynienia za to, że Pan obdarował kogoś tym "czymś", czego zazdroszczę. Podejmowana oczywiście wbrew sobie :). Ale jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby emocje za nią nie poszły. A wolność uzyskana wówczas jest cudowna! Dobrego dnia wszystkim!
1 Awa 08.03.2012 23:24
Zamiast:,,najlepsza modlitwę.....cieszyć się z tego ,tego co mam"<nutki>
2 Awa 08.03.2012 23:22
coz a czasem jest tak jak w filmie Koterskiego"
Gdy wieczorne zgasną zorze. Zanim głowę do snu złożę. Modlitwę moją zanoszę. Kto ja jestem? Polak mały. Mały zawisły i podły. Jaki znak mój - krwawe gały. Mego brata sąsiada, tego wroga, tego gada. Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara, żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb, żeby mu się córka z czarnym, i w ogóle żeby miał marnie. Żeby miał AIDS, zabijaka, oto modlitwa Polaka."

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama