Refleksja na dziś

Wtorek 27 marca 2012

Czytania » Margines

Dlaczego dzisiaj Pan Bóg nie czyni cudów? Tak pytają niektórzy i argumentują, że gdyby zobaczyli   takie rzeczy, które opisywane są w Starym, czy Nowym Testamencie na pewno by uwierzyli.

Tymczasem także i dzisiaj cuda się zdarzają, tyle tylko, że są one wynikiem wiary, a nie „sztuczką” Pana Boga mającą potwierdzić Jego istnienie. Ci zaś, którzy w Niego nie wierzą robią wszystko, aby je zakwestionować, ośmieszyć i utrzymują, że wcześniej czy później nauka będzie w stanie wszystkie te zjawiska wytłumaczyć.

Poza tym spójrzmy na Izraelitów. Widzieli te same cuda, słuchali tych samych słów - jedni w Chrystusa uwierzyli, inni odrzucili i nazwali bluźniercą lub człowiekiem niespełna rozumu. I tak będzie, aż do skończenia świata. Wiara bowiem jest nie tylko kwestią rozumu, ale i woli. Bóg zaś zawsze ten margines nam pozostawia - byśmy obdarzeni wolną wolą, sami tę decyzję podjęli.

Odpowiadam na Słowo

Panie! Naucz mnie dostrzegać cuda dziejące się w moim życiu.

Co mówi Duch

Człowiek może zwrócić się ku dobru jedynie w wolności. […] Prawdziwa wolność to wzniosły znak obrazu Boga w człowieku. Bóg bowiem chciał dać człowiekowi możliwość rozstrzygania o własnym losie, tak aby z własnej woli szukał swojego Stworzyciela i trwając przy Nim w wolności osiągał pełną i błogosławioną doskonałość. Godność człowieka wymaga więc, aby działał on według świadomego i wolnego wyboru, to znaczy osobiście poruszany i kierowany od wewnątrz, a nie pod wpływem ślepego impulsu wewnętrznego lub czysto zewnętrznego przymusu. GS 17

 

Przeczytaj komentarze | 3 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Danuta2 27.03.2012 13:52
Cuda nie zdarzają się we wszystkich religiach. O ile dobrze pamiętam to tylko u chrześcijan.
0 piotrmarcisz 27.03.2012 11:51
"Cuda się zdarzają, tyle tylko, że są one wynikiem wiary, a nie „sztuczką” Pana Boga mającą potwierdzić Jego istnienie"

Jeżeli cuda nie są potwierdzeniem istnienia Boga, to czym? Twierdzenie, że "są wynikiem wiary" może sugerować, że są tylko wytworem wyobraźni człowieka głęboko wierzącego. A jak wytłumaczyć fakt, że każda religia ma swoje cuda, jak rozróżnić te prawdziwe od fałszywych? Pewnie wszystkie religie mają swoje "procedury" ale skąd wiemy że nasze są lepsze od np. islamskich?

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama