Refleksja na dziś

Sobota 25 stycznia 2020

Czytania » Co jest najważniejsze?

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.

„Chrońmy przyrodę” – głosi modne dziś hasło. „Dlaczego się w to nie angażujecie?” – pytają uczniów Chrystusa ci, którzy mają Go za nic.

Ano angażujemy się. Wszystko co dobre, jest dla nas ważne. Ale są sprawy ważniejsze. Czy ten świat przetrwa, czy człowiek go zniszczy to pytanie ważne, ale nie najważniejsze. Zresztą wystarczy niewielka kosmiczna katastrofa i nic Ziemi, przyrody na niej i Ziemian nie uratuje. Ale w tym świecie gra toczy się o coś więcej. O zbawienie. I o uratowanie przed potępieniem. Czy dopóki  w płonącym domy płacze w łóżeczku małe dziecko ktoś myśli o wynoszeniu zeń mebli?

Z nauczania Jana Pawła II

Polemiki i nieprzejednane spory sprawiły, że dwa sposoby patrzenia na tę samą rzeczywistość - choć pod różnym kątem - przekształciły się w całkowicie sprzeczne poglądy. Należy dziś znaleźć formułę, która ujmując całość rzeczywistości, pozwoli przezwyciężyć jej wizje cząstkowe i odrzucić fałszywe interpretacje. Jedną z korzyści, jakie przynosi ekumenizm, jest to, że pomaga on chrześcijańskim Wspólnotom w odkrywaniu niezgłębionego bogactwa prawdy. Także w tym sensie, wszystko co Duch dokonuje w „innych”, może przyczynić się do zbudowania każdej wspólnoty, a w pewien sposób może pouczyć ją o tajemnicy Chrystusa. Autentyczny ekumenizm jest łaską prawdy (Ut unum sint 38).

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Bz 25.01.2020 16:58
No tak, ale do zniszczenia świata to nam daleko. Raczej grozi nam jego degradacja. Klasyczny przyklad: czy globalne ocieplenie zniszczy życie? Nie. tylko je zmieni, stawiając przed człowiekiem nowe wyzwania...
0 ja 25.01.2020 09:57
Pozwolę nie zgodzić się z autorem komentarza.... Wynosząc dziecko z płonącego domu mimo wszystko wiemy, że będzie się gdzie schronić, by dalej móc żyć. Natomiast jeśli zniszczymy przestrzeń, gdzie można żyć po "pożarze" to na cóż ratować??? By osiągnąć zbawienie... być napisze autor. Ale! To właśnie Ziemia jest tym miejscem, gdzie możemy dojrzewać do tego by "chcieć" zbawienia... Jeśli jej nie będzie, to wystarczy od razu z pożaru "oddać " się w Boże ręce.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama