Refleksja na dziś

Poniedziałek 5 sierpnia 2013

Czytania » Szemranie

Szemranie jest straszną sprawą. Zamyka oczy i serce człowieka tak, że nie dostrzega on niewyobrażalnej hojności Boga w swoim życiu. To zamknięcie człowieka na cuda i łaski, jakie każdego dnia otrzymuje, sprawia, że jego serce staje się coraz bardziej twarde, przepełnione goryczą, brakiem miłości i zaufania. Umiera.

Taka śmierć serca to konsekwencja szemrania. Przestrzega przed tym Bóg: „Zostawiłem ich przeto twardym ich sercom, niech postępują według zamysłów swoich.”

Bóg troszczy się każdego człowieka nieustannie, ale troszczy się nie tylko o jego ciało, bo „nie samym chlebem żyje człowiek”. Troszczy się w sposób, którego czasem nie umiem zrozumieć. Mogę w związku z tym uznać, że Bóg nie jest dobry i kochający, bo się o mnie nie troszczy, bądź troska ta jest niewystarczająca lub niezgodna z moimi oczekiwaniami. Zarzucę Mu wtedy kłamstwo i fałsz.

Jedyną drogą, by ustrzec się szemrania, jest wdzięczność. Jeżeli więc nie zmienię sposobu patrzenia, jeśli nie zacznę dziękować Bogu za najmniejsze nawet dobra, jakie dostrzegę w swoim życiu, nie ustrzegę się przed szemraniem przeciwko Niemu.

 

Czytania mszalne rozważa Elżbieta Krzewińska

Poniedziałek 18. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 doa 06.08.2013 14:40
to jest bardzo trafne spostrzeżenie-wdzięczność jest kluczem do radości, do prawdziwego szczęścia. Ludzi wdzięcznych wszystko cieszy: i pogoda i niepogoda i chleb z masłem i wykwintny obiad i prosty skromny dom i pałac. We wszystkim potrafią dojrzeć dobra stronę. Bo przecież jesteśmy ukochanymi dziećmi Króla i mamy wszystkiego tyle, ile potrzebujemy.
0 ja 05.08.2013 11:33
Prawda, święta prawda! tylko codzienna wdzięczność i zaufanie Bogu pozawala być wolnym od szemrania i marudzenia.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg