Refleksja na dziś

Sobota 8 marca 2014

Czytania » Kto zły? Kto dobry?

„Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”.

Tak łatwo nakleić komuś etykietę. Ten dobry, ten zły. A potem? Potem już się nie liczy, kto co sobą naprawdę prezentuje. Ważna jest ta etykieta. Ten dobry zachował się podle? Zawsze się znajdzie jakieś usprawiedliwienie. Ten zły zachował się szlachetnie? W najlepszym wypadku to tylko zapowiedź, że może się zmieni.

Sobie samym też przyklejamy etykiety. Ci, którzy zdecydowali się na etykietę „zły” zawsze będą się mieli za gorszych. Ci, którzy wybrali tą z napisem „dobry”, mimo popełnianych podłości zawsze się będą uważali za lepszych od innych.

Jezus przyszedł podnieść tych z etykietą „zły”. Niezależnie od tego, czy byli takimi naprawdę, czy tylko komuś tak się wydawało. A co ma dla tych dobrych? To zależy. Czy są naprawdę tacy dobrzy, czy tylko taką mają etykietę.

Modlitwa

Ucz mnie, Panie, widzieć człowieka, nie etykiety. Pomóż odkrywać piękno tam, gdzie widzę głównie brud. Bo może jeśli potraktuję upokorzonego jak króla, pomogę mu wstać. Jak Ty pomogłeś celnikowi Lewiemu.

Na dostrzeganiu zła mi nie zależy. Wolałbym nawet go nie widzieć. Już i tak wiem, że  uchodzący za czystych potrafią ukryć swój brud i smród pod warstwą makijażu i dezodorantów.

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 b 08.03.2014 17:32
... jak to Dobry Pasterz; zranioną owcę - opatruje, chorą - leczy, a tłustą - ochrania ...

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama