Refleksja na dziś

Poniedziałek 16 listopada 2015

Czytania » Prześladowania wierzących

Oplotły mnie więzy grzeszników,
nie zapomniałem o Twoim prawie (Ps 119,61).

Jak pokazuje Księga Machabejska, „korzeń wszelkiego grzechu”, czyli Antioch Epifanes miał swoje fanaberie. Kazał wyrzec się swojej tożsamości, by przyjąć narzuconą jednolitość pogańskich obyczajów, kultury czy postępowania. Wielu pobożnych Izraelitów było wiernych przymierzu z Bogiem.

Niestety, pomimo wielu wieków od rządów krwawego Epifanesa, prześladowania wiernych Bogu trwają nadal. Globalna wojna z chrześcijanami zbiera obfite żniwo w świecie. Chodzi nie tylko o okrucieństwa, których dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku. Od Indii po Meksyk i od Nigerii po Białoruś chrześcijanie padają ofiarami represji władz państwowych, partyzantów, bojówek, narkotykowych bossów i organizacji przestępczych.

W wielu miejscach wyłączną „winą” uczniów Jezusa jest to, że jako jedyni bronią praw człowieka, troszczą się o najuboższych, sprzeciwiają się bezprawiu i wyzyskowi. To nie tylko zadanie gdzieś poza nami, ale dotyczy ono każdego z nas, bez wyjątku. I „dziś” jest naszym sprawdzianem.

Czytania mszalne rozważa ks. Leszek Smoliński

Kacper Pawluś Nebo - Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia

Poniedziałek 33. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Jarek 16.11.2015 21:48
Król wydał dekret dla całego państwa: „Wszyscy mają być jednym narodem i niech każdy zarzuci swoje obyczaje”.
Cytat z dzisiejszego czytania przypomina mi obecnie narzucany przez unijnych polityków jeden "słuszny" sposób myślenia, alternatywny, "nowoczesny" system pseudo-wartości, który często kłóci się z naszą chrześcijańską wizją świata i człowieka. Musimy mieć odwagę i siłę, aby bronić tego co głosił Chrystus.
0 alfabetka 16.11.2015 10:45

Nie nazywałabym działania Antiocha Epifanesa "fanaberią", bo nie był to wybryk jednostkowy, lecz było to działanie stałe, z premedytacją i przemocą czyli - polityka !
Bliższe określeniu postepowania A.E. jest słowo "fanatyzm".

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama