Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać (Łk 17.10).
Jezus utożsamia apostołów ze sługami, którzy powinni robić to, co im polecono. Bez narzekania i oczekiwanie na jakieś wyróżnienie. W ten sposób pokazuje im, na czym polega prawdziwa służba. Tę lekcję odnosi się przede wszystkim do zadań misyjnych, które Pan zlecił swoim uczniom, jak rozszerzanie królestwa Bożego, troska o powierzonych im ludzi, gotowość do usługiwania innym oraz karmienie ich Eucharystią. Uczeń musi mieć świadomość, że to, czego dokonuje, nie jest dziełem jego sprytu, inteligencji, doświadczenia czy znajomości. Ale tego, że został posłany przez Pana i to w Nim ma szukać siły, oparcia i umocnienia.
To wezwanie do służby bardzo mocno koresponduje z hasłem jednostek straży pożarnej: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. W naszym społeczeństwie aż 94% badanych wskazało strażaków jako ludzi godnych zaufania oraz cechujących się wysoką etyką zawodową. W przeprowadzonych badaniach, wśród najczęściej wymienianych zalet straży pożarnej znalazły m.in.: szybkość i skuteczność działania, dobra organizacja pracy, sprawność i gotowość do działania, a przede wszystkim dobrowolne poświęcenie innym.
Dzisiejsza Ewangelia jest zachętą do podjęcia konkretnych działań w służbie Bogu i ludziom.
Myśl papieża Franciszka
Kiedy mówię służba, mam na myśli wszystko: służbę Bogu w adoracji, modlitwie, uwielbieniu; służbę bliźniemu, kiedy powinienem ją podjąć; służbę aż do końca, ponieważ Jezus jest w tym wymagający: «Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy». Służba bezinteresowna, bez oczekiwania czegokolwiek w zamian (Homilia w Domu Świętej Marty, 11.11.2014).
K P Nebo - Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia
Dodaj swój komentarz »