Refleksja na dziś

Środa 2 listopada 2011

Czytania » Zmarłym to na nic

Jak co roku, w tych dniach, pojawiają się smutne refleksje. Obserwując to, co się dzieje na cmentarzach, widzę tłumy ludzi. Sprzątają groby bliskich, zapalają znicze, kładą wieńce i kwiaty...

Po co? Przecież ich bliskim zmarłym nic to nie daje... Żeby żywi widzieli?

Oczywiście nie jest to samo w sobie niczym złym - ów zewnętrzny wyraz naszej pamięci, wdzięczności, miłości. Ale jeśli na tym się zatrzymamy, będzie to pusty rytuał bez większego znaczenia.

O wiele ważniejsza od gestów, jest pamięć w modlitwach, a nade wszystko skorzystanie z możliwości zyskania odpustów za zmarłych. To dzięki nim nasi bliscy, jeśli jeszcze pokutują w czyśćcu, doznają wsparcia na drodze do wyzwolenia i wejścia w bramy nieba.

Tymczasem patrzę na tłumy na cmentarzach i porównuję je z ilością ludzi na Mszach świętych...

Patrzę na obecnych na Mszach świętych i porównuję ich z ilością przystępujących do Komunii...


I nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi bardziej troszczy się o groby swoich bliskich, niż o nich samych...

Pamiętaj dziś o największym darze ofiarowanym zmarłym - modlitwie i Komunii Świętej!

 

Przeczytaj komentarze | 7 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Krzysiek 12.03.2016 11:54
Więcej życzliwości na co dzień życzę wszystkim, wtedy na grobach nie będą stawiane co raz to droższe pomniki przesadnie dekorowane ...
1 Kris 02.11.2011 21:30
Czy piszący te słowa ma dar zaglądnięcia w ludzkie dusze? Skąd taka logika (a może brak logiki), że Ci którzy dbają o groby bliskich zmarłych nie starają się uzyskać dla nich odpustu zupełnego lub częściowego?

Ano stąd, że jak sam autor pisze, liczba osób na cmentarzach jest wyraźnie mniejsza niż przystępujących do komunii św. Ja odczytałem to po prostu jako zwrócenie uwagi autora na to co ważniejsze,bo jednak przy wszystkich uroczystościach jest pokusa pozostania "na powierzchni" i wyminięcia się z istotą święta.
3 kwasniewskafma@op.pl 02.11.2011 13:29
Pytanie;czy Komunię św. mozna ofiarować za zmarłych?Warto to wyjaśnić.
3 pawel 02.11.2011 10:31
I nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi bardziej troszczy się o groby swoich bliskich, niż o nich samych...

Czy piszący te słowa ma dar zaglądnięcia w ludzkie dusze? Skąd taka logika (a może brak logiki), że Ci którzy dbają o groby bliskich zmarłych nie starają się uzyskać dla nich odpustu zupełnego lub częściowego? Jedno drugiego nie wyklucza. Odpust zupełny można uzyskać codziennie i ofiarować go za jakąś duszę. Tylko trzeba mieć tego świadomość. Komentujący zapewne ma taką świadomość. To zróbmy sobie taki rachunek sumienia wspólnie: ilu duszom pomogłem od zeszłego roku? Mogłem pomóc min.365-ciu. W jakiej częśći to wykorzystałem?

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama