Refleksja na dziś

Poniedziałek 7 listopada 2011

Czytania » Szukam i znajduję

Zwykło się słyszeć, i to nawet z ust kościelnych notabli, pochwały pod adresem agnostyków. Że tacy mądrzy, tacy szlachetni, tacy uczciwi. Może i tak. Tylko jak z wątpienia można czynić cnotę? Dlaczego, mimo lat poszukiwań, ci ludzie nie znajdują? A może po prostu nie potrafią podjąć ostatecznej decyzji i kurczowo trzymają się najmniejszej nawet wątpliwości, bo inaczej musieliby zrezygnować z wygodnego stanu zawieszenia?

W dzisiejszym czytaniu z Księgi Mądrości zarozumiale odnajduję potwierdzenie dla moich uszczypliwości. „Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca. Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę, objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego. Bo przewrotne myśli oddzielają od Boga, a Moc, gdy ją wystawiają na próbę, karci niemądrych.”

Nie próbuję, wzorem wiecznie szukających dowodów agnostyków, domagać się od Boga, by udowadniał mi swoje istnienie albo tłumaczył z takich czy innych rozporządzeń.  On jest Bogiem, ja człowiekiem. On Stwórcą, ja stworzonym przez niego pyłem. Staram się w prostocie przyjąć Go takim, jaki jest, choć na pewno nie zawsze dostatecznie rozumiem. Może właśnie dlatego jakoś Boga znam i mimo wszystko jakoś Go rozumiem?

Przeczytaj komentarze | 3 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 Viator 10.11.2011 10:48
Mnie się wydaje, ze to nie tak. Ja na przykład doświadczyłem mocno działania Boga w swoim życiu. Szukanie racjonalnych wytłumaczeń dla ewidentnego cudu, który doświadczyłem czy tłumaczenie zbiegiem okoliczności wiele łask, które otrzymałem, stawiałoby mnie na pozycji palanta.

Głupie? Po dwudziestu latach małżeństwa nie sprawdzam, czy moja zona mnie kocha i nie podejrzewam, że ma innego. Byłbym palantem gdybym tak robił.
2 ja 07.11.2011 20:49
"Jeśli można coś przyjąć bez dowodów, można to też odrzucić bez dowodów."
2 Grażyna 07.11.2011 11:23
Wielkie dzięki za ten komentarz.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama