Refleksja na dziś

Wtorek 29 listopada 2011

Czytania » Szczęśliwe oczy

Usiąść na szczycie i sycić oczy roztaczającym się widokiem. Zatrzymać czas. Potem godzinami opowiadać o urzekającym pięknie i pisać wiersze. Marzenie ludzi gór. Są też inne chwile, gdy zapiera w piersi, usta milkną w zachwycie a każde słowo jest za małe by wyrazić ten specyficzny stan ducha, nazywany w skrócie zachwytem. Potem przychodzi smutek i żal. Bo było, a nie jest. Rozmyło się jak zjawa senna. Pozostały jedynie strzępy wspomnień i oczekiwanie na kolejną okazję. „Zostanie tyle gór, ile udźwigniemy na plecach.” Czyli niewiele.

A przecież może być inaczej. Jest piękno, nie mające początku i końca. Głębia głębin, szczyt szczytów, jasność jasności. Różdżka z pnia Jessego. To o Nim napisano: „Jesteś najpiękniejszy spośród synów ludzkich”. Zobaczenie Go było marzeniem królów i proroków. To, o czym inni śnili, my otrzymaliśmy darmo. Nawet ręki nie musimy wyciągać, bo „w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Nie musimy Go szukać, bo On sam nas znalazł. Nie musimy piąć się na szczyty, bo On zstąpił z wyżyn, by zamieszkać pośród nas.

Zatem dlaczego nie widzimy? Dlaczego nasze oczy nie promieniują szczęściem? Dlaczego nie czujemy się hojniej obdarzeni niż królowie i prorocy?

Ty, który sprawiłeś, że zasłona przybytku rozdarła się na dwoje, zedrzyj z moich oczu zasłonę mądrości i roztropności i daj mi oczy prostaczka.

 

Rachunek sumienia

  1. Co w moim życiu zasłania mi Jezusa?
  2. Jak często modlę się o dary Ducha Świętego?
  3. Jak często Jego imieniem błogosławię moich bliźnich?

 

Budzik adwentowy

„Dlatego również gdy chodzi o religie naturalne nawet najznamienitsze, Kościół uważa, iż właściwym jego zadaniem jest włączać człowieka prawdziwie przez religię Jezusa, którą głosi, w plan Boży, w Jego żywą obecność i w Jego działanie. Kościół dokonuje spotkania z tajemnicą boskiego Ojcostwa, co nachyla się ku rozwojowi ludzkiemu. Innymi słowy, nasza religia rzeczywiście tworzy prawdziwe i żywe obcowanie z Bogiem, jakiego inne religie dać nie mogą, chociażby, że tak powiemy, wyciągały swe ramiona do nieba” (Paweł VI, Evangelii nuntiandi 53).

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski
 

Wtorek 1. tygodnia Adwentu

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

2 Ciekielski2 29.11.2011 15:47
Jezus w dzisiejszej w Ewangeli wyslawia Ojcza ktory jest Pane nieba ziemi ktory chce aby objawic tajemnice Krolestwa ludziom prostego serca. I aby nasz oczy widzieli piekno Stworzenia a uszy sylszeli glosz Boga a nie to co swiat mowi

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama