Refleksja na dziś

Czwartek 28 września 2017

Czytania » Postępowanie

Dzisiejsze czytania zachęcają do zastanowienia się nad swoim postępowaniem i nad owocami, jakie ono przynosi.

Prorok Aggeusz wyjaśnia, że jakiekolwiek wymierne efekty ludzkiej pracy pojawiają się tylko wtedy, gdy człowiek przede wszystkim troszczy się o chwałę i cześć Boga.

Można w tym celu przeznaczyć regularnie konkretną kwotę (dziesięcinę), wówczas Boże błogosławieństwo pojawi się w obfitych plonach, które nasycą i ugaszą pragnienie, zapewnią ciepło i pozwolą zgromadzić zapasy.

Również praca na Bożej niwie przynosi ogromne plony w postaci bogatszych relacji, doświadczenia szczęścia i poczucia spełnienia. W sercu rodzi się pokój i człowiek wzrasta w zaufaniu wobec Boga i drugiego człowieka.

Jeżeli jednak życie przeznaczy się na zabezpieczenie swojej władzy nad innymi (każde chwyty dozwolone), a działanie człowieka nastawione będzie na zaspokajanie zachcianek, wówczas – jak u Heroda – w sercu człowieka będzie panował lęk, niepokój, trwoga.

„Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje” (Ps 127,1-2).

Elżbieta Krzewińska

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg