Refleksja na dziś

Środa 30 marca 2011

Czytania » Przykazania

Przed wejściem do kraju pogan, Mojżesz ostrzega naród, by nie poddał się ich obyczajom. Wskazuje, że przed bałwochwalstwem, skutecznie chroni życie według Prawa Bożego. Lud często zdawał się być głuchy na ten głos. Nie ufał Bogu? Czy też szukał przyjemniejszego życia? Czy my, żyjący kilka tysięcy lat później, różnimy się od Izraelitów?

Przecież wciąż żyjemy według przykazań. Wszak jeszcze się modlimy, chodzimy w niedzielę na Mszę św., czasem może nawet przeczytamy jakąś książkę religijną, zaglądamy na katolicki portal. A jednocześnie nie mamy skrupułów, by przynieść z biura ryzę papieru, tłumacząc się, że inni okradają zakład na znacznie większe kwoty. Bez wyrzutów sumienia w niedzielę wchodzimy do sklepu, by kupić jakiś drobiazg, usprawiedliwiając się, że inni robią znacznie większe zakupy. Nie widzimy nic złego w spędzonej nocy pod jednym dachem ze swoją dziewczyną, przecież inni tak żyją latami. Jesteśmy od lat skłóceni z rodziną i nie robimy nic w kierunku zgody, bo przecież nie my zaczęliśmy konflikt. Bóg dał przykazania, by ułatwić nam życie, a nie utrudniać. Czy ufamy Mu? A może szukamy przyjemniejszego życia?

 

Pytania do rachunku sumienia:

  1. Czym są dla mnie przykazania Boże?
  2. Które z przykazań omijam, tłumacząc się tym, że wszyscy tak robią?
  3. W jaki sposób okazuję ufność Bogu?

 

Drogowskazy Jana Pawła II:

Musimy zatroszczyć się o bliźniego jako o osobę, którą Bóg powierzył naszej odpowiedzialności. Jako uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani, aby stawać się bliźnim każdego człowieka, poświęcając szczególną uwagę ubogim, samotnym, potrzebującym. […] Dlatego musimy uznać, że także do nas odnosi się wezwanie i osąd zawarty w zawsze aktualnych słowach św. Jana Złotoustego: „Chcesz czcić Chrystusa? Nie gardź Nim, gdy ujrzysz Go nagim. Nie oddawaj Mu czci w świątyni, odzianemu w jedwabie, aby potem wzgardzić Nim za bramą, gdzie cierpi zimno i nagość”. 
Posługa miłości wobec życia powinna obejmować wszystko i wszystkich: nie może tolerować jednostronności ani dyskryminacji, ponieważ życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej swojej fazie i kondycji; jest ono dobrem niepodzielnym. Trzeba zatem „zatroszczyć się” o całe życie i o życie wszystkich. Więcej - trzeba dotrzeć jeszcze głębiej, do samych korzeni życia i miłości. (Evangelium vitae, 87)

Przeczytaj komentarze | 6 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Antoi 30.03.2011 19:52
Jestem zdziwiona,ze Polacy,katolicy po mszy sw. ida do sklepu i robia zakupy.W Szwajcarii w niedziele markety sa zamkniete.Kiedy nie mozna kupic w sklepach to robia zakupy u Muzulmanow albo na placu gdzie do g. 13 rolnicy sprzedaja swe recznie robione sery,wedliny lub swoje warzywa i owoce.
1 I-NKA 30.03.2011 19:32
...a ja dopisuję jeszcze: potrzebuję modlitwy o to, by Bóg działał we mnie i przeze mnie.
Bez Jego łaski w dalszym ciągu moje dobre chęci będą rozbijały się o mur słabości.
5 saper 30.03.2011 17:53
Ja wiem ale tym nie żyje, wiem jak powinno być a tak nie jest. Potrzebuję siły, potrzebuje radykalizmu by żyć, by iśc jedną drogą przykazań Bożych a nie tlko po krawędzi.
6 Estera 30.03.2011 13:00

"Mojżesz przemówił do ludu, mówiąc:

„A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, które uczę was wypełniać, abyście żyli i doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców."

Pwt 4,1.5-9

Jak upragniona ta ziemia:)

Ziemia życia Bogiem ale tak blisko, np. z mężem, który żyje po swojemu i do żony mówi,że powinna być zakonnicą a nie żoną, Czemu? bo żona chce żyć i dzielić się szacunkiem,miłością, żyć słowem Bożym i cieszyć się z tego, że jesteśmy jednością w Bogu.
Cóż na to sakramenty święte, kiedy po odejściu od ołtarza wszystko inaczej.Bez sensu.

Jakże te dzisiejsze słowa pokazują wartości nieprzemijające.

Zagubienie wynika z błędu,kiedy Bóg przestaje być Bogiem między nami i w nas.

Radykalizm i przejrzystość naszych postaw jak bardzo upragniony.


"Trzeba zatem „zatroszczyć się” o całe życie i o życie wszystkich. Więcej - trzeba dotrzeć jeszcze głębiej, do samych korzeni życia i miłości. "Drogowskazy Jana Pawła II

Boże daj nam cieszyć się świętymi wspólnotami osób, by nie umarła we mnie wiara, nadzieja i miłość.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama