Refleksja na dziś

Poniedziałek 7 marca 2011

Czytania » „Zabić” Boga

Człowiek intuicyjnie wie w swoim sercu, kiedy Bóg go oskarża i pokazuje mu jego niewłaściwe, złe postępowanie. Zamiast jednak zmieniać swoje postępowanie, stara się „zabić” Boga, zagłuszyć w sobie Jego głos. Rolnicy z przypowieści stali się mordercami, bo zaczęli uzurpować sobie prawo do tego wszystkiego, co otrzymali w dzierżawę, co nigdy nie było ich własnością.

Jest w nas to pragnienie bycia niezależnym od Boga. Pragnienie, by przeżywać swoje życie, powołanie nie jako dar, zadanie, obowiązek, a jako coś, z czym możemy postępować samowolnie, nie licząc się z Bożymi przykazaniami.

Dlatego staramy się zanegować otaczającą nas rzeczywistość. Nie wypełniamy Bożych przykazań, gdyż często wiąże się to z trudem, z wystawieniem na śmieszność, na kpiny znajomych, na ryzyko odrzucenia bądź utraty pracy lub nawet życia. Dobrze, jeśli chociaż potrafimy uszanować tych, których Bóg do nas posyła, żeby pokazywali nam, w czym błądzimy.

Ale słowa Jezusa opisują smutną rzeczywistość: odrzucenie Bożych praw zawsze prowadzi do zabójstwa: własnej duszy lub drugiego człowieka.

Przeczytaj komentarze | 9 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Estera 11.03.2011 19:26

"Przeto nadal będę wiódł spór z wami
-ogłasza- Jahwe
i będę wiódł spór z synami waszych synów"
Jr 2,9

4 salcia 08.03.2011 14:41

tak na szybko, znalazłam takie, Estero, cytaty:

Dlatego będę nadal prowadził spór z wami - wyrocznia Pana - i dzieci waszych dzieci będę oskarżał.”
Jr 2,9

„Oto Pan ma spór ze swym ludem i oskarżać będzie Izraela.”
Mi 6,2b

a gdyby poszperać głębiej i poszukać bliskoznacznych wyrazów do słowa "oskarżać", pewno znalazłoby się więcej cytatów...

0 Janusz_M 07.03.2011 23:51
Estero, dokładnie cztery dni temu zarzuciłaś mi empatię w odniesieniu do niektórych komentatorów rozważań. Wierz mi szczerze, że w dniu dzisiejszym, bardzo mocno starałem się zrozumieć Twoją reakcję na zamieszczoną refleksję pt. <<"Zabić" Boga>>. I jeżeli dociera do mnie Twój protest, merytorycznej rozbieżności, pomiędzy refleksją, a prezentowaną przez Ciebie wiedzą biblijną, to w całkowitej sprzeczności mają się Twoje dwa ostatnie wersy komentarza:
"Proszę o cytaty biblijne ukazujące Boga oskarżyciela" i "Boże miej litość nad piszącymi takie brednie"

Z logicznego punktu widzenia, w przypadku braku Bożej litości, piszący komentarz postawiony zostałby co najmniej w stan oskarżenia.

A tak na marginesie, stylistyczne formy językowe, w tym współczesne metafory, dają pełne prawo autorowi komentarza do wykorzystania w swym opracowaniu dowolnej formy leksykalizacji.

Pozdrawiam, Janusz
4 saxon 07.03.2011 21:18
Przykro mi, że komentując czyjeś rozważanie Słowa Bożego pisze się w ten sposób i używa słowa "brednie". Czy tak samo by Pani napisała do św. Augustyna:

"„Kto bowiem wyznaje swe grzechy i swoje grzechy oskarża, ten już trzyma się Boga. Oskarża Bóg twoje grzechy, a jeśli i ty je oskarżasz, łączysz się z Bogiem."

albo św. Bernarda z Clairvaux

"Nikt nie może buntować się przeciw Bogu i żyć w zgodzie z sobą samym. Kogo Bóg oskarża, ten i sam siebie oskarżać musi." ?

Jeśli w Piśmie Świętym nie ma zwrotu "Bóg oskarża" nie znaczy to wcale, że nigdzie nie jest ukazany jako oskarżający. Przeciwnie, jest wiele takich fragmentów. Proszę poczytać sobie o tym chociażby w Słowniku Teologii Biblijnej - hasło "Proces Sądowy" punkt 2. "Proces Boga z Jego ludem", czy innych fachowych opracowaniach

Pozdrawiam

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama