Człowiek intuicyjnie wie w swoim sercu, kiedy Bóg go oskarża i pokazuje mu jego niewłaściwe, złe postępowanie. Zamiast jednak zmieniać swoje postępowanie, stara się „zabić” Boga, zagłuszyć w sobie Jego głos. Rolnicy z przypowieści stali się mordercami, bo zaczęli uzurpować sobie prawo do tego wszystkiego, co otrzymali w dzierżawę, co nigdy nie było ich własnością.
Jest w nas to pragnienie bycia niezależnym od Boga. Pragnienie, by przeżywać swoje życie, powołanie nie jako dar, zadanie, obowiązek, a jako coś, z czym możemy postępować samowolnie, nie licząc się z Bożymi przykazaniami.
Dlatego staramy się zanegować otaczającą nas rzeczywistość. Nie wypełniamy Bożych przykazań, gdyż często wiąże się to z trudem, z wystawieniem na śmieszność, na kpiny znajomych, na ryzyko odrzucenia bądź utraty pracy lub nawet życia. Dobrze, jeśli chociaż potrafimy uszanować tych, których Bóg do nas posyła, żeby pokazywali nam, w czym błądzimy.
Ale słowa Jezusa opisują smutną rzeczywistość: odrzucenie Bożych praw zawsze prowadzi do zabójstwa: własnej duszy lub drugiego człowieka.
Przeczytaj komentarze | 9 | Wszystkie komentarze »
Ostatnie komentarze:
"Przeto nadal będę wiódł spór z wami
-ogłasza- Jahwe
i będę wiódł spór z synami waszych synów"
Jr 2,9
tak na szybko, znalazłam takie, Estero, cytaty:
„Dlatego będę nadal prowadził spór z wami - wyrocznia Pana - i dzieci waszych dzieci będę oskarżał.”
Jr 2,9
„Oto Pan ma spór ze swym ludem i oskarżać będzie Izraela.”
Mi 6,2b
a gdyby poszperać głębiej i poszukać bliskoznacznych wyrazów do słowa "oskarżać", pewno znalazłoby się więcej cytatów...
"Proszę o cytaty biblijne ukazujące Boga oskarżyciela" i "Boże miej litość nad piszącymi takie brednie"
Z logicznego punktu widzenia, w przypadku braku Bożej litości, piszący komentarz postawiony zostałby co najmniej w stan oskarżenia.
A tak na marginesie, stylistyczne formy językowe, w tym współczesne metafory, dają pełne prawo autorowi komentarza do wykorzystania w swym opracowaniu dowolnej formy leksykalizacji.
Pozdrawiam, Janusz
"„Kto bowiem wyznaje swe grzechy i swoje grzechy oskarża, ten już trzyma się Boga. Oskarża Bóg twoje grzechy, a jeśli i ty je oskarżasz, łączysz się z Bogiem."
albo św. Bernarda z Clairvaux
"Nikt nie może buntować się przeciw Bogu i żyć w zgodzie z sobą samym. Kogo Bóg oskarża, ten i sam siebie oskarżać musi." ?
Jeśli w Piśmie Świętym nie ma zwrotu "Bóg oskarża" nie znaczy to wcale, że nigdzie nie jest ukazany jako oskarżający. Przeciwnie, jest wiele takich fragmentów. Proszę poczytać sobie o tym chociażby w Słowniku Teologii Biblijnej - hasło "Proces Sądowy" punkt 2. "Proces Boga z Jego ludem", czy innych fachowych opracowaniach
Pozdrawiam
wszystkie komentarze >
Uwaga! Dyskusja została zamknięta.