Refleksja na dziś

Niedziela 20 lipca 2014

Czytania » Maleńkie ziarno dobra

Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszech­władza Twa sprawia, że wszystko oszczędzasz.  Potęgą władasz, a sądzisz łagodnie i rzą­dzisz nami z wielką oględnością – mówi Księga Mądrości.

Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bo­wiem nie umiemy się modlić tak jak trzeba, sam Duch przyczy­nia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowa­mi.  – dodaje święty Paweł. I w końcu Jezusowa przypowieść o ziarnie gorczycy, które jest najmniejsze ze wszystkich nasion...

Maleńkie ziarno dobra. Choćby było przykryte lawiną błota, wystarczy. Bóg nie oczekuje od nas perfekcji. Samowystarczalności. Bezgrzeszności. Jest wszechmogący, więc wszystko oszczędza. I nie tylko oszczędza, ale wspomaga i wzmacnia, przebacza i usprawiedliwia. Jeśli tylko Mu się na to pozwoli…

Maleńkie ziarno dobra. Tak łatwo go nie zauważyć. W sobie. W innych. Tak łatwo potępić. Uznać, że już nic ze mnie /z niego /z niej nie będzie. Pozwólcie im róść do żniwa – mówi Jezus. Każde ziarno kiedyś było maleńkie. Nawet najmniejsze – pielęgnowane – może wyrosnąć. Ale jeśli je zniszczycie, zabraknie dobra, które mogło przynieść.

Sprawiedliwy powinien być dobrym dla ludzi – przypomina Księga Mądrości. Sprawiedliwość to rzecz ważna. Ale niech będzie to sprawiedliwość po Bożemu. Tylko taka ma sens.

 

XVI Niedziela Zwykła, rok A

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama