Refleksja na dziś

Sobota 5 lipca 2014

Czytania » Idzie nowe

Przecież w tym sporze nie chodziło o przymierze z Abrahamem ani o dziesięć przykazań. Nikt nie kwestionował danego na Synaju Prawa. Rzecz tyczyła spraw drugorzędnych, wyniesionych na poziom pryncypiów. Trudno też nie zauważyć w pytaniu wartościowania. Oni poszczą. Czytaj są lepsi, pobożniejsi, bardziej gorliwi.

Przywiązanie do zwyczaju czasem jest jak przepaska na oczach. Zatrzymuje człowieka w jednym miejscu. Pielgrzymowanie zamienia się w stagnację. Człowiek kurczowo trzyma się raz wyuczonego rachunku sumienia, zapamiętanych z dzieciństwa modlitw, niekiedy dość czcigodnych nabożeństw. Podejrzliwie obserwuje nowe formy modlitwy, dziwi się zmienionej godzinie Wigilii Paschalnej, gorszy spożywanym przez Anglików na wigilii indykiem. Jakby Bóg nie mógł i nie chciał do człowieka nowych czasów przemawiać nowym językiem. Jakby musiał nowe wino lać do starych bukłaków.

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski


 

Sobota 13. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 3 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 jo_tka 05.07.2014 22:28
Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W Wigilię, jeśli nie wypada w piątek, nie ma obowiązku nawet wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Od wielu lat. Zachęca się do niej, ale nie ma obowiązku.

To dla porządku :-)
0 m. 05.07.2014 16:45
Anglicy nie spozywają indyka w Wigilię, tylko w Boże Narodzenie. Dla przypomnienia Katolikom: Wigilia to POST ŚCISŁY (jakościowy i ILOŚCIOWY)!
0 FERI 05.07.2014 11:21
znam takie osoby, niby bardzo wierzące, ale jakoś tak dziwnie, bo boja się jakiejkolwiek rozmowy na temat wiary, jedna pani nawet była katechetka ale o wierze z nią nie porozmawiasz. I jeszcze jedno, ci ludzie, o których wspominam , maja w sobie wręcz dziką nienawiść do ludzi.Nie rozumiem .

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama