Refleksja na dziś

Czwartek 24 lipca 2014

Czytania » Cysterny

Podwójne zło popełnił mój naród: opuścili Mnie, źródło wody żywej, żeby wykopać sobie cysterny, cysterny popękane, które nie zatrzymują wody – woła Bóg ustami Jeremiasza.

Podwójne zło. Bóg płacze nie tylko dlatego, że został opuszczony, że zostawiliśmy Go dla jakichś bożków. Płacze także (a może bardziej?) dlatego, że ta decyzja przyniesie nam samym cierpienie. Nie trzeba do tego żadnych „kar”, żadnych „akcji wychowawczych” ze strony Boga. To dużo prostsze. I dużo boleśniejsze.

Każdy wie: do życia potrzebuję wody. Żyjąc blisko źródła mam jej pod dostatkiem. Ale jeśli chce się oddalić, muszę sobie stworzyć zapas. Będzie może gorsza, ale będzie. A jeśli zbiornik przecieka? Cóż, próbuję łatać. Pęka w innym miejscu. Łatam z coraz większym niepokojem, coraz bardziej gwałtownie. Pęka coraz głębiej. Ciągle wydaje mi się, że jeszcze chwila i załatam, a woda umyka coraz szybciej…

Nie chcę zobaczyć, że ta praca tylko pogłębia katastrofę. Oczami nie widzę, uszami nie słyszę, sercem nie rozumiem. Nie chcę uwierzyć, że jedyną szansą jest powrót do źródła.  Nie chcę uwierzyć, że popełniłam błąd...

Znam to? Znam. Aż za dobrze. Ktoś mnie znalazł i doprowadził do źródła. I doskonale wiem: na pustyni są ciągle ludzie, którzy kleją pękające cysterny. Skoro wróciło mi życie, mam zadanie: zaczerpnąć wody i wyruszyć w drogę. Szukać tych, którzy być może właśnie umierają z pragnienia. 

Czwartek XVI Tygodnia Zwykłego, rok II

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 feri 25.07.2014 11:25
ale są tez cysterny, które chcą przeciekać, no i przecieka im wszystko co cenne w życiu.....nie życzą sobie łatania, naprawiania, takie cysterny maja swój plan na życie....no bo, co by to było, gdyby taka połatana cysterna zaczęła być szczęśliwa, poukładana, gdyby nie miała na kogo narzekać i obarczać za swoje nieudane pustynne życie?
0 helena 24.07.2014 11:42
Na pustyni swojego życia spotykasz ludzi którzy kleją pękające cysterny.Ale przede wszystkim...Wiara...wiara daje siłę żeby przetrwać w razie kryzysu...jeśli zbiornik przecieka.
W Tobie ,o Panie ,mamy źródło życia

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama