Refleksja na dziś

Sobota 29 października 2016

Czytania » Błogosławieni skromni

Przyjacielu, przesiądź się wyżej (Łk 14, 10b).

Jezus w przypowieści o uczcie wskazuje na skromność. Nie chodzi jedynie o czysto ludzkie kalkulacje, ale o wolność od nadmiernych ambicji i zabiegania o zaszczyty. Jezus cichy i pokorny sercem pokazuje, że życie nie polega na rozpychaniu się łokciami i szukaniu dla siebie zaszczytów.

Chodzi o to, aby pośród codziennego wyścigu szczurów dostrzec bliźnich, docenić ich i obdarować tym, co mamy najcenniejsze – sercem. Skromność jest postawą, która wypływa z uporządkowanego serca, które potrafi stanąć w prawdzie i dostrzec zarówno swoje dobre strony, jak i powtarzające się słabości, z którymi trudno sobie samemu poradzić.

Przeszkodą w rozwijaniu skromności stanowi myślenie porównawcze, które każe zestawiać lepszych i gorszych, szukać, kto posiada więcej, a kto mniej. Warto natomiast budzić w sobie świadomość, że nasze życie jest tyle warte, ile potrafimy stawać się dla innych bezinteresownym darem, na wzór samego Jezusa. On zaprasza nas do przyjaźni ze Sobą i nagradza naszą hojność dając nam na miarę naszego otwarcia.

Czytania mszalne rozważa ks. Leszek Smoliński

Paweł Bębenek Paweł Bębenek - Błogosławieni

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 Jotka 29.10.2016 22:06
Jezu, pomóż mi być skromną, nie starać się zabłysnąć, wykazać, udowodnić swoje racje.
0 Gość 29.10.2016 06:41
Dziękuję za to rozważanie.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama