Jam jest Pan, twój Bóg, pouczający cię w tym, co pożyteczne, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz. O gdybyś zważał na me przykazania, stałby się twój pokój jak rzeka, a sprawiedliwość twoja jak morskie fale Iz 48,17b-18
Człowiek dążąc do pomyślności próbuje opierać się na własnym systemie zabezpieczeń. Ten zaś, jeśli nie jest zgodny z wolą Boga, może stać się zawodny, czasem nawet zgubny. Z podobnym problemem borykali się Izraelici, których Izajasz przekonuje, że Bóg chce ich prowadzić i wspierać. Warunkiem pomyślności jest jednak wierność Bogu i Jego woli.
Bóg widzi znacznie dalej niż ja i wie, co jest dla mnie dobre. On daje mi tylko to, co jest najlepsze i konieczne. Wystarczy zaufać. Niełatwa jest ufność, zwłaszcza, gdy coś w życiu dzieje się nie po mojej myśli, gdy spotykają mnie trudne doświadczenia. Czy proszę wówczas Boga o pomoc? Czy chcę, by dał siłę do przyjęcia Jego woli? Czy raczej zadaję pytanie „dlaczego”, obwiniając Go za mój ból i cierpienie?
Św. Jan od Krzyża: Komu więc Pan Bóg udzielił łaski i daru nadprzyrodzonego, niech oderwie od nich swe pragnienie i radość. Niech ich nie wywołuje samowolnie, gdyż Bóg, udzielający tych darów nadprzyrodzonych dla dobra swojego Kościoła i jego członków, natchnie go również nadprzyrodzonym sposobem, kiedy i gdzie powinien ich używać (Droga III, 31, 7).
Rachunek sumienia:
W jaki sposób przeżywam swoje trudności i cierpienie – wraz z Bogiem, czy raczej będąc na Niego „obrażonym”? Czy próbuję widzieć w nich Bożą wolę, Jego działanie?
Czytania mszalne rozważa Aleksandra Kozak
Paweł Szczęsny
Taize Ty dasz mi pokój serca
Bóg karze? Wystarczy, że przestaje chronić. Człowiek już sam się ukarze.
Na Niedzielę Palmową Męki Pańskiej roku C z cyklu "Wyzwania".
Przeczytaj komentarze | 1 | Wszystkie komentarze »
Ostatnie komentarze:
wszystkie komentarze >
Uwaga! Dyskusja została zamknięta.