Refleksja na dziś

Środa 12 lutego 2014

Czytania » Jak Saba

Wizytę rozpoczęła od rozmowy. Miała gotowy zestaw pytań. Musiały być ważne, skoro wszystko inne zeszło na drugi plan. Urządzenie pałacu, stroje i posiłki, to wszystko zostawiła na później. Jakby wiedziała, że o wielkości królestwa nie decydują jego bogactwa, ale mądrość władcy i ludu.

Być jak Saba. To znaczy szukać mądrzejszych od siebie. Potrafiących zapalać światło pośród zawiłości losu, łączyć zdobytą wiedzę z doświadczeniem, budować przyszłość na wartościach, odróżniać czyste od nieczystego, życie wewnętrzne z Bogiem od życia wewnętrznego z samym sobą.

Salomonów nie brakuje. Byle chętnych do słuchania nie zabrakło.

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski

 

Tadeusz Oratowski Stefan Brzozowski - Mądrość


 

Środa 5. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 2 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

2 feri 13.02.2014 10:09
Być jak Saba.... ileż pokory, mądrości i siły trzeba mieć w sobie , żeby przyznać przed światem ,uczciwie, bez liczenia na poklask, bez wazeliny, że są ludzie mądrzejsi ode mnie. I jeszcze szukać u nich wsparcia ....dla mnie mistrzostwo świata! Często awykonalne.....niestety.
2 uczennica6 12.02.2014 11:40

Zastanawiam się dlaczego w kościołach czytany jest ten tekst. Można iść za myśleniem Księdza rozważającego fragment z Biblii, zawracjacego uwagę na Mądrość. Inni zastanowią się nad bogactwem panujących, którzy z mądrością traktowali swoich poddanych. Ja zwróciłam uwagę, że królów, o których mowa w tym fragmencie - łączy wiara w Boga. Dziękują  za posiadane dobra materialne i ludzkie - Bogu. Z jednej strony szczycą się ogromnymi majątkami i posłuszeństwem ludzi a z drugiej strony pokornieją wobec Boga. W Starym Testamencie ludzie nie znają Jezusa - Boga, który przyszedł do ludzi najsłabszych materialnie i duchowo. Dlaczego więc bogactwo nie jest piętnowane w wizji Boga jako jedynego Władcy świata? Tu  na myśl przychodzą słowa Jezusa - "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój". Mimo dużych bogactw, ich posiadacze byli opiekunami swoich poddanych. 

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama