Refleksja na dziś

Czwartek 13 października 2011

Czytania » Przeszkody

Widzimy je na każdym kroku. Niedoskonałe prawo, rozdźwięk między wiarą wyznawaną a przeżywaną, stroje wchodzących i wychodzących ze świątyni, babcie klepiące (?) modlitwy. Tysiące powodów, uzasadniających stanie w miejscu i brak ochoty, by wejść i zaangażować się na całego.

Z przeszkodami trochę jest tak, jak z biegającym po kościele dzieckiem. Może rozpraszać, ale i zachęcać do modlitwy. Wszystko zależy od spojrzenia. Gdzie on włazi – to pierwsza reakcja. Popatrz, on świetnie się czuje w Bożej obecności, zupełnie jak u siebie w domu. I już tylko krok do dziękczynienia za dom dla każdego.

Złość lub radość. Sprowokowane obecnością dziecka? Nie, wszystko zależy od twojego spojrzenia, od tego, z jakim sercem stajesz przed Bogiem we wspólnocie braci i sióstr. Przeszkodą nie są tak zwane czynniki zewnętrzne. Najbardziej niebezpieczną przeszkodą, a kto wie, czy nie jedyną, jest grzech. To on sprawia, że samemu nie wchodząc, utrudniam wejście innym.

Na szczęście jest to przeszkoda do pokonania. „Jeśli zachowasz pamięć o grzechach, Panie, Panie, któż się ostoi? Ale Ty udzielasz przebaczenia, aby ze czcią Ci służono.” To wystarczy, by broniący wejścia strażnik stał się strażnikiem poranka.

 

Czytania mszalne rozważa ks. Włodzimierz Lewandowski


 

Czwartek 28. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 3 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

1 saper 13.10.2011 17:41
dziecko ma jeszcze jedną szczególną cechę, po każdym upatku powsaje i idzie, nie zraża się, a tak trudno mi osobiście, powstać po grzechu, ak trudno powstać i z zapałem isć dalej do Boga, to Słowo ma moc, co porusza i zmienia, daje nadzieję i pokój, otwiera i daje życie...
1 Estera 13.10.2011 11:07

„Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. A tak jesteście świadkami i przytakujecie uczynkom waszych ojców; gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce."

Łk 11,47-54

Znowu ten rozdźwięk idącej prawdy, a wygodnej
obłudy.

Dziękuję ks. Lewandowskiemu za obecność w rozważaniach biblijnych.

Trafne spojrzenie:
"Przeszkodą nie są tak zwane czynniki zewnętrzne. Najbardziej niebezpieczną przeszkodą, a kto wie, czy nie jedyną, jest grzech. To on sprawia, że samemu nie wchodząc, utrudniam wejście innym."

Bóg niech niech błogosławi.

2 Janusz_z_Gdańska 13.10.2011 08:21
Bardzo dziękuję księdzu za dzisiejsze przywołanie przykładu zachowania dziecka w kościele - jak swobodnie się "czuje w Bożej obecności".
Ta swoboda czasem przeszkadza i potrzebna jest ingerencja w tę swobodę przez rodziców. Ona też daje wiele do myślenia. Bo niekiedy uważamy, że rodzic już powinien zareagować....
I wtedy możemy zaczerpywać z rodzicielskiego przykładu Dobrego Boga Ojca.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama